100 mingdan ko‘proq fuqaro tibbiy kuzatuv ostida, 7 bemorning ahvoli og‘ir
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Sanitariya-epidemiologiya nazorati davlat inspeksiyasi boshlig‘i, Respublika bosh davlat sanitariya inspektori Nurmat Otabekov koronavirusga chalingan bemorar haqida ma’lumot berdi.
– Ayni paytga kelib, koronavirus kasalligi bilan ro‘yxatga olingan bemorlarning soni 298 nafarni tashkil etdi. Keyingi kunlarda kasallik aniqlanayotgan bemorlarning barchasi statsionar sharoitda karantin muddatini o‘tayotgan fuqarolarimiz orasidan aniqlanyapti. Statsionar va uy sharoitida 100 mingdan ko‘proq fuqaro tibbiy kuzatuv ostida turibdi. Virusologiya ilmiy-tekshirish instituti rahbariyati bergan ma’lumotga ko‘ra, ushbu institut klinikasida davolanayotgan 85 bemorning 22 nafarida pnevmoniya belgilari kuzatilyapti. 4 nafarining ahvoli og‘ir, 1 nafarining esa ahvoli nisbatan og‘ir, deb baholanmoqda. Epidemiologiya-mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy tekshirish instituti klinikasida davolanayotgan 35 bemordan 1 nafarining ahvoli o‘rtacha og‘irlikda, 1 nafarining ahvoli o‘ta og‘ir, deb baholanyapti. Ahvoli og‘ir va o‘ta og‘ir, deb baholangan bemorlar intensiv-terapiya muolajalariga o‘tkazilgan.
Dunyo hamjamiyatida koronavirus kasalligi bo‘yicha vaziyat murakkabligicha saqlanib turibdi. Mamlakatimizda kasallik keng ko‘lamda tarqalib ketmasligi uchun bemorlar va ular bilan muloqotda bo‘lganlarni hamda epidemik noxush hududlardan olib kelingan shaxslarni alohidalash tadbirlari nechog‘lik to‘g‘ri o‘tkazilganligiga guvoh bo‘lib turibmiz. Shunday ekan, har birimiz karantin tadbirlariga to‘liq rioya qilishimiz, ortiqcha muloqotdan cheklanishimiz, uyda qolishimiz kerak! Qachonki, kasallik bir odamdan ikkinchi odamga yuqishiga yo‘l qo‘ymasak, epidemik vaziyatni jilovlay olamiz. Aks holda, vaziyat murakkablashib ketishi mumkin.

Более 100 тысяч граждан находятся под медицинским наблюдением, состояние 7 пациентов тяжелое — Нурмат Отабеков
Главный государственный санитарный инспектор, начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров Нурмат Отабеков рассказал о состоянии больных коронвирусом:
- На данный момент в нашей стране общее число заразившихся коронавирусной инфекцией составляет 298 человек. Все пациенты, у которых в последние дни установлено наличие коронавирусной инфекции, выявлены из числа граждан, проходящих карантин в стационарных условиях. В стационарных условиях под медицинским наблюдением находятся более 100 тысяч граждан. По данным руководства Научно-исследовательского института вирусологии у 22 из 85 больных, проходящих лечение в клинике института, наблюдаются клинические проявления пневмонии. Состояние 4 больных оценивается как тяжелое, 1 - относительно тяжелое. Больные, состояние которых оценивается как тяжелое и относительно тяжелое, переведены на интенсивную терапию.
В клинике Научно-исследовательского института эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний проходят лечение 35 пациентов, состояние 1 из них оценивается как тяжелое, 1 - относительно тяжелое. Больные, состояние которых оценивается как тяжелое и относительно тяжелое, переведены на интенсивную терапию.
В масштабах всего мира все еще сохраняется сложная обстановка, связанная с коронавирусным заболеванием. Мы все понимаем, насколько правильна в целях недопущения широкого распространения заболевания в стране изоляция пациентов, а также бывших с ними в общении лиц и прибывших с территорией с неблагополучной ситуацией. Нам всем необходимо строго следовать карантинным мерам, ограничить общение и оставаться дома! Не устранив переход инфекции от одного человека к другому, мы не сможем обуздать эпидемическую ситуацию. В противном случае ситуация будет только усложняться.