Hukumatning 09.04.2019 dagi 292-son qarori bilan «Yo‘l harakati qoidalari»ga kunning yorug‘ vaqtida barcha avtomototransport vositalari yaqinni yorituvchi chiroqlarini yoki kunduzgi signal chiroqlarini yoqib harakatlanishi shartligiga oid qoida (138-band) kiritilgani yodingizda bo‘lsa kerak, deb eslatmoqda «Xushnudbek.uz».
Keyinroq, jamoatchilikning e’tirozlaridan so‘ng, Hukumat qarori bilan mazkur qoidaning amal qilishi 2021-yil 1-yanvarga qadar kechiktirilgan edi.
Shunday qilib, 1-yanvardan boshlab, kunning yorug‘ vaqtida ham yaqinni yorituvchi chiroqlarini yoki kunduzgi signal chiroqlarini yoqib harakatlanmagan haydovchilar MJtKning 128-moddasi tartibida ma’muriy javobgarlikka tortiladi.
Birinchi marta sodir etilganda 111 500 so‘m, bir yil ichida takror sodir etilsa 223 ming so‘m va 3-marta sodir etilsa 669 ming so‘m jarima solinadi.
Agar 1 yil ichida 3 martadan ko‘p sodir etilsa 892 ming so‘m jarima yoki transport vositasini boshqarish huquqidan 6 oy muddatga mahrum etishga sabab bo‘lishi mumkin.

В Узбекистане с 1 января будет обязательным правило включения фар днем
Согласно постановлению правительства № 292 от 9 апреля 2019 года в «Правила дорожного движения» было внедрено положение (пункт 138) о том, что на всех движущихся автомототранспортных средствах должен быть включен ближний свет фар или дневные ходовые огни в светлое время суток.
Затем, из-за возражений общественности, данное правило была отложена до 1 января 2021 года по решению правительства, напоминает блогер и юрист Хушнудбек Худойбердиев.
Таким образом, с 1 января водители, не включившие фары или ходовые огни в дневное время суток, будут привлечены к административной ответственности по статье 128 Кодекса об административной ответственности.
За первое правонарушение штраф составляет 111 500 сумов, за второе правонарушение в течение года — 223 тысячи сумов и третье правонарушение — 669 тысяч сумов.
В случае совершения более трех нарушений в течение года, штраф будет в размере 892 тысяч сумов либо водитель будет лишен права управления транспортом на срок до 6 месяцев.