Amerika Eronni 11-sentyabr fojiasi qurbonlari oilasiga tovon to‘lashga majbur deb topdi
Amerika sudi Eronni 11-sentyabr fojiasi qurbonlari oilasiga milliardlab dollar tovon to‘lashga majbur deb topdi. Bu haqda «RIA Novosti» xabar bermoqda.
Sud qaroriga ko‘ra Eron davlati, Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IIQK) va Eron markaziy banki 1008 nafar kishining o‘limida aybdor deb topildi. Shu tufayli Eron hukumati halok bo‘lganlar oilasiga tovon puli to‘lashga majbur.
Kompensatsiya miqdori qarindoshlik darajasiga qarab belgilanadi. Marhumning turmush o‘rtog‘iga 12,5 million dollar, ota-onasi va farzandlariga 8,5 million dollar, aka-singillariga 4,25 million dollardan to‘lanishi ko‘zda tutilgan.
11-sentyabr kungi teraktlar bo‘yicha maxsus komissiya hodisaning Eronga bevosita bog‘liqligiga dalil topa olmagan bo‘lsa-da, Nyu-York sudi Tehronning go‘yoki terrorchi guruhga moddiy ko‘mak berganini yetarli dalil deb hisobladi.
Nashrning ta’kidlashicha, Tehron Amerika sudi belgilagan summani to‘lamasligi mumkin, ammo qurbonlarning yaqin qarindoshlari AQSh tomonidan Eron kompaniyalari va fuqarolaridan olingan to‘lovlarga da’vo qilishlari mumkin.

Суд в США обязал Иран выплатить компенсацию родственникам жертв 11 сентября
Американский суд обязал Иран выплатить миллиарды долларов компенсации родственникам жертв терактов 11 сентября, сообщает РИА «Новости» со ссылкой на документы суда.
Согласно решению суда, Исламская Республика Иран, Корпус стражей исламской революции и Центробанк Ирана признаны виновными в причастности к смерти 1008 человек. В связи с этим власти Ирана должны выплатить компенсацию родственникам погибших.
Размер компенсации различается в зависимости от степени родства: по 12,5 миллиона долларов супругам покойных, по 8,5 миллиона долларов — родителям и детям, по 4,25 миллиона долларов — братьям и сестрам.
Несмотря на то что специальная комиссия по расследованию терактов 11 сентября ранее не нашла прямых доказательств причастности Ирана к терактам, суд в Нью-Йорке счел достаточными для вынесения решения доводы о том, что Тегеран якобы предоставлял материальную помощь террористической группировке «Аль-Каида».
Родственники погибших при терактах 11 сентября 2001 года в Нью-Йорке подали иск против властей Ирана в 2004 году.