Bugun, 5-may kuni soat tonggi 6:10 da Surxondaryo viloyati Boysun tumanida joylashgan «Mustaqillik-25» konidagi 202-quduqda tarkibida vodorod sulfidi yuqori bo‘lgan gazning katta bosim bilan otilishi va natijada fontanlanish holatining qaytalanishi kuzatildi.
Energetika vazirligi bergan ma’lumotga ko‘ra, tarkibida vodorod sulfidi yuqori bo‘lgan gazning tarqalishini oldini olish maqsadida gaz oqimi nazorat ostida yoqib yuborilgan.
«Ayni paytda barcha zarur tadbirlar xavfsizlik choralariga to‘liq rioya qilingan holda amalga oshirilmoqda. Hodisa sodir bo‘lgan hudud tegishli xizmatlar tomonidan o‘rab qo‘yilgan va hozirgi vaqtda ushbu hudud FVV, «Sanoatkontexnazorat» davlat inspeksiyasi hamda Ochiq neft va gaz favvoralarining oldini olish hamda ularni bartaraf etish bo‘yicha O‘zbekiston harbiylashtirilgan qismi mutaxassislari tomonidan doimiy nazorat qilinmoqda», – deyiladi vazirlik munosabatida.
Shuningdek, hodisa yaqin atrofdagi aholi punktlari uchun xavf tug‘dirmasligi aytilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yil 27-mart kuni mazkur quduqda tarkibida vodorod sulfidi yuqori bo‘lgan gazning chiqishi qayd etilgandi. Ekologik xavfsizlikni ta’minlash maqsadida quduq nazorat ostida yoqib qo‘yilgan. 22-aprel kuni quduq o‘qining g‘ovlanib tushgani va kolonna chiqib ketishi natijasida fontanlanish to‘xtagan, hodisa joyida gazning sust oqimi (grifon) kuzatilgan edi.

Ранее в соцсети распространились видео выброса сероводорода на месторождении в Сурхандарье. В Министерстве энергетики опубликовали официальное заявление о ситуации.
Согласно информации, 5 мая в 06:10 на скважине №202 месторождения «Мустакиллик-25» зафиксирован прорыв газа с высоким содержанием сероводорода под высоким давлением, в результате чего возобновилось фонтанирование.
В целях предотвращения распространения газа с высоким содержанием сероводорода был произведен контролируемый отжиг газовой струи.
«Все необходимые мероприятия проводятся с полным соблюдением мер безопасности. Территория инцидента оцеплена соответствующими службами и находится под круглосуточным контролем специалистов Узбекской военизированной части по противофонтанной и газовой безопасности, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан и Государственной инспекции по надзору за безопасностью в промышленности, горнодобывающей и коммунальной сферах "Саноатконтехназорат"», – говорится в заявлении.
Отмечается, что возникший инцидент не представляет угрозы для населения прилегающих районов.
27 марта текущего года на данной скважине был зафиксирован выброс газа с повышенным содержанием сероводорода. В целях обеспечения экологической безопасности был произведён контролируемый поджог скважины. 22 апреля в результате обрушения ствола и выброса колонны фонтанирование прекратилось, на месте наблюдался слабый приток газа (грифон).
В ведомстве сообщили, что с целью ликвидации аварии на месте инцидента также работают специалисты, привлеченные из-за рубежа.