Buxoroda 15 yoshli bola o‘z onasidan shikoyat qildi
Buxoro viloyatida yashovchi 15 yoshli M.M. (o‘g‘il bola) Bolalar ombudsmani kotibiyatiga o‘z onasidan shikoyat qildi.
M.M. o‘z murojaatida onasi unga uzoq vaqt davomida tazyiq o‘tkazib kelgani, shu sababli 2023-yildan buyon onasidan alohida, buvisi qaramog‘ida yashab kelayotganini bildirgan. Shuningdek, M.M. uning otasi aliment majburiyatlarini o‘z vaqtida bajarmaganligi uchun ozodlikdan mahrum qilinganligini bildirib, singlisi va o‘zini onasi qaramog‘iga berilishiga yo‘l qo‘ymaslik masalasida amaliy yordam so‘ragan.
Bolalar ombudsmanining so‘rovi asosida Ijtimoiy himoya milliy agentligi tomonidan mazkur oilaning ijtimoiy vaziyati o‘rganilgan. Jumladan, Buxoro viloyati Jondor tumani «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazi holatni o‘rganishi davomida haqiqatdan ham bolaning ustun manfaatlarini ona emas, buvisi ta’minlay olishi to‘g‘risidagi berilgan xulosasi asosida M.M. ga va uning singlisiga buvisi rasmiy ravishda vasiy etib belgilandi.
Mazkur oilaning ijtimoiy masalalari kelgusida ham Bolalar ombudsmani va mutasaddilar kuzatuvi ostida bo‘lishi ta’kidlandi.

В Бухаре мальчик пожаловался на свою мать детскому Омбудсману
27 февраля в Бухарской области подросток обратился к детскому Омбудсману, Сурайе Рахмоновой, с жалобой на свою мать.
Юноша сообщил, что в течение длительного времени его мать оказывает на него давление, что привело к тому, что с 2023 года он живет отдельно от нее у своей бабушки. Кроме того, его отец находится в тюрьме за неуплату алиментов. Просьба мальчика заключалась в том, чтобы не разлучать его и его сестру с матерью, а также оказать помощь в этой сложной ситуации.
На основании запроса Национальное агентство соцзащиты провело анализ социального положения семьи. По заключению центра социального обслуживания "Инсон" Джондорского района, бабушка была официально назначена опекуном обоих детей.
Социальное сопровождение семьи теперь осуществляется под наблюдением детского Омбудсмана, который обеспечит необходимую поддержку в случае необходимости.