Ko‘p yillardan buyon qamal sharoitida yashayotgan G‘azo sektori 2023 yil 7 oktyabr kuni urush boshlanganidan buyon oziq-ovqat, suv va dori-darmondan mahrum etilgan. Xalqaro insonparvarlik ko‘magi kiritilishiga esa Isroil armiyasi to‘sqinlik qilmoqda.
Hisobotda qayd etilishicha, oziq-ovqat taqchilligidan, ayniqsa, chaqaloqlar va surunkali xastaliklarga chalingan bolalar qattiq aziyat chekmoqda.
“Bolalar bo‘tqalari yo‘q, oziq-ovqat narxi qimmatlab ketgan, shifoxonalar vayron etilgan yoki qamalda. Ochlikdan azob chekayotgan bolalarni qutqarib qolish imkonsiz”, deyiladi tadqiqotda.
Inson huquqlari tashkilotlari xalqaro hamjamiyatni G‘azo sektoridagi gumanitar halokatga e’tibor qaratishga chaqirgan.
Avvalroq Amnesty International Isroilning G‘azo sektoridagi harakatlarini Falastin xalqiga nisbatan genotsid deb baholagan edi.
2024 yil iyun oyida esa BMT Isroilni bolalar huquqlarini poymol etuvchi va ularga zarar yetkazuvchi davlatlar ro‘yxatiga kiritdi. BMT bosh kotibining bolalar va qurolli ziddiyatlar masalalari bo‘yicha maxsus vakili Virjiniya Gamba tomonidan tuzilgan hisobotda G‘azo sektorida bolalarni o‘ldirish, o‘g‘irlash, kaltaklash, shuningdek, maktab va shifoxonalarga hujum haqida so‘z boradi.
Joriy yil may oyida Buyuk Britaniya, Fransiya va Kanada yetakchilari ham Isroilning G‘azo sektoridagi gumanitar vaziyat bilan bog‘liq harakatlarini keskin qoraladi va yahudiy davlati hukumatidan harbiy harakatlarni to‘xtatish hamda insonparvarlik ko‘magi o‘tkazishga ruxsat berishni talab qildi.
“Biz Isroilning G‘azo sektorida harbiy amaliyotni kengaytirish rejasiga qat’iy ravishda qarshimiz. G‘azodagi insoniy uqubatlar darajasi toqat qilib bo‘lmas holga chiqdi. Isroil kuni kecha G‘azoga minimal miqdorda oziq-ovqat kirishiga ruxsat berishi haqida bayonot berdi, bu mutlaqo yetarli emas. Biz Isroil hukumatini G‘azo sektorida harbiy amaliyotni to‘xtatish va insonparvarlik ko‘magi olib kirishga zudlik bilan ruxsat berishga chaqiramiz”, – deyiladi qo‘shma bayonotda.
Fransiya prezidenti Emmanuel Makron ham G‘azo sektoridagi gumanitar inqiroz “chidab bo‘lmas darajaga yetgani”ni ta’kidladi.
Falastin tomoni tarqatgan ma’lumotlarga qaraganda, 2023 yil 7 oktyabrdan buyon G‘azoda 56647 nafar falastinlik halok bo‘ldi. Jumladan, so‘nggi sutka mobaynida Isroil hujumlari oqibatida 116 kishi bevaqt hayotdan ko‘z yumgan.
Isroilning “Haaretz” gazetasi yaqinda e’lon qilgan maqolada esa harbiy harakatlar oqibatida qariyb 100 ming nafar (G‘azo sektori aholisining 4 foizi) falastinlik halok bo‘lgani qayd etilgan.
Buyuk Britaniyada joylashgan “Save the Children” tashkiloti hisob-kitobiga ko‘ra, urushning 9 oyi mobaynida dahshatli qirg‘in oqibatida 21 mingga yaqin falastinlik bola dom-daraksiz yo‘qolgan.

Палестинские дети ждут еду в пункте раздачи в Нусейрате, в центральной части сектора Газа, 11 июня 2025 года.
Фото: Эйяд Баба / AFP
Израиль намеренно оставляет население сектора Газа, особенно детей, без еды, используя голод как оружие. К такому выводу пришли организации "Defence for Children International и Doctors Against Genocide" в своем докладе «Голодание целого поколения».
Сектор Газа, находящийся в условиях блокады на протяжении многих лет, с 7 октября 2023 года — с начала войны — лишён продовольствия, воды и медикаментов. Израильская армия препятствует доставке международной гуманитарной помощи.
В докладе отмечается, что особенно сильно от нехватки пищи страдают младенцы и дети с хроническими заболеваниями.
«Нет детского питания, цены на еду стремительно выросли, больницы разрушены или заблокированы. Спасти детей, страдающих от голода, невозможно», — говорится в исследовании.
Ранее "Amnesty International" квалифицировала действия Израиля в секторе Газа как геноцид палестинского народа.
В июне 2024 года ООН внесла Израиль в список государств, нарушающих права детей и наносящих им вред. В докладе специального представителя Генерального секретаря ООН по вопросам детей и вооружённых конфликтов Виржинии Гамба говорится об убийствах, похищениях, избиениях детей в Газе, а также об атаках на школы и больницы.
В мае этого года лидеры Великобритании, Франции и Канады резко осудили действия Израиля в связи с гуманитарной ситуацией в Газе, потребовав прекратить военные операции и немедленно допустить гуманитарную помощь.
«Мы решительно выступаем против планов Израиля по расширению военной операции в секторе Газа. Масштабы гуманитарных страданий в Газе достигли невыносимого уровня. Вчера Израиль заявил, что разрешит поставку минимального количества продовольствия в Газу — это абсолютно недостаточно. Мы призываем правительство Израиля немедленно прекратить военные действия и допустить гуманитарную помощь», — говорится в совместном заявлении.
Президент Франции Эммануэль Макрон также подчеркнул, что гуманитарный кризис в секторе Газа достиг «невыносимого уровня».
Согласно информации, распространённой палестинской стороной, с 7 октября 2023 года в Газе погибли 56 647 палестинцев, из них около 18 000 составляют дети. Только за последние сутки в результате израильских атак погибли 116 человек.
Израильская газета "Haaretz" в недавней статье сообщила, что в результате военных действий погибло около 100 тысяч палестинцев (4% населения сектора Газа).
По расчётам британской организации "Save the Children", за девять месяцев войны около 21 тысячи палестинских детей пропали без вести в результате ужасающего геноцида.