O‘zbekistonda Janubiy Koreya biznesi uchun eng qulay sharoitlar yaratiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev va prezident Mun Chje In O‘zbekiston – Janubiy Koreya biznes-forumining ochilish marosimida ishtirok etdi.
O‘zbekiston bilan Janubiy Koreya ishonchli va uzoq muddatli investitsiyaviy hamkorlardir. Mamlakatimiz iqtisodiyotidagi Koreya investitsiyalarining umumiy hajmi 7 milliard dollardan oshgan. Koreya milliy neft korporatsiyasi, Eksimbanki, «Kogas», «Lotte group», «Samsung», «Hundai», «Shindong resources» va boshqa ko‘plab yetakchi kompaniyalari yurtimizda ustuvor investitsiya loyihalarini amalga oshirishda faol ishtirok etmoqda.
Davlatimiz rahbari Ko‘ksaroyda o‘tgan muzokaralarda ishbilarmonlik aloqalarini qo‘llab-quvvatlash, ayniqsa, o‘rta va kichik biznesni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilganini ta’kidladi.
— Bugun O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohot va o‘zgarishlar ulkan g‘oya va loyihalarni hayotga dadil joriy etish uchun keng imkoniyatlar ochmoqda. O‘tgan yili mamlakatimizda yangi qo‘shma korxonalar soni 3 barobar ko‘paydi. Ularning orasida Koreya kapitali ishtirokida tashkil etilgan 160 ta korxona mavjud. Biz bundan buyon ham Koreya biznesining mamlakatimizdagi ishtirokini kengaytirish uchun eng qulay sharoitlarni yaratishga tayyormiz, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Koreya Respublikasi Prezidenti O‘zbekiston azaldan savdo, ilm-fan, madaniyat markazi bo‘lgani, bugungi kunda ham biznes uchun keng imkoniyatlar ochilayotganini qayd etdi. Janubiy Koreya O‘zbekistondagi investitsiyaviy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash, ilg‘or tajribalar bilan o‘rtoqlashishga tayyor ekanini bildirdi.
«O‘zekspomarkaz»da o‘tkazilgan forumda ikki mamlakat iqtisodiy va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari, yetakchi ishbilarmonlari ishtirok etdi. Xususan, Koreya Respublikasining 150 ta kompaniya va tashkilotidan 350 dan ortiq vakillar qatnashdi. Kompaniya va tashkilotlar o‘rtasidagi investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, yangi loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish, tovarlar yetkazib berish va xizmat ko‘rsatish masalalari muhokama qilindi.
Biznes-forumda umumiy qiymati 12 milliard dollardan ziyod bo‘lgan muhim kelishuvlarga erishildi va bitimlar imzolandi. Ular energetika, neft-gaz, ximiya va tog‘-kon, mashinasozlik va elektr texnikasi, transport va logistika, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, infratuzilmalar, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, raqamli tibbiyot kabi ustuvor yo‘nalishlarni qamrab olgan.

В Узбекистане будут созданы максимально благоприятные условия для южнокорейского бизнеса
Президенты Шавкат Мирзиёев и Мун Чжэ Ин приняли участие в открытии Узбекско-южнокорейского бизнес-форума.
Узбекистан и Южная Корея - долгосрочные инвестиционные партнеры. Объем привлеченных в экономику нашей страны корейских инвестиций превысил 7 миллиардов долларов. Корейская национальная нефтяная компания, Эксимбанк , многие ведущие компании этой страны, в числе которых «Kogas», «Lotte group», «Samsung», «Hyundai», «Shindong resources», принимают активное участие в реализации приоритетных инвестпроектов.
Глава нашего государства отметил, что на прошедших в Куксарое переговорах был сделан особый акцент на поддержке связей между деловыми людьми наших стран, развитии среднего и малого бизнеса.
- Осуществляемые сегодня в Узбекистане реформы и преобразования открывают широкие возможности для уверенной реализации амбициозных идей и крупных проектов. В прошлом году число совместных предприятий в нашей стране выросло в 3 раза. В их числе 160 предприятий с участием корейского капитала. Мы готовы и далее создавать максимально благоприятные условия для расширения присутствия корейского бизнеса в Узбекистане, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин отметил, что Узбекистан издревле является центром торговли, науки и культуры, сегодня открываются широкие возможности для совместных бизнес-проектов. Выразил готовность Южной Кореи поддерживать инвестиционные проекты в Узбекистане и делиться передовым опытом.
В форуме, прошедшем в НВК «Узэкспоцентр», приняли участие руководители экономических и финансовых структур, ведущих компаний двух стран, в том числе более 350 представителей 150 компаний и организаций Южной Кореи.
Обсуждены вопросы расширения инвестиционного сотрудничества, разработки и реализации новых проектов, поставки товаров и оказания услуг.
На бизнес-форуме достигнуты важные договоренности и подписаны соглашения на сумму более 12 миллиардов долларов. Они охватывают такие сферы и отрасли, как энергетика, нефтегазовая, химическая, горная, машиностроение, электротехника, транспорт и логистика, текстильная и легкая промышленность, инфраструктура, ИКТ, цифровая медицина. Особое значение имеют соглашения о передаче экономической зоны «Ангрен» в управление свободной экономической зоны «Инчхон», по налаживанию производства востребованных лекарственных средств в промышленной зоне «Бустонлик-фарм».
Президент нашей страны призвал представителей корейского бизнеса активно использовать новые возможности, создаваемые в экономике Узбекистана.