O‘zmilliybank: 2020-yil natijalari va 2021-yilga istiqbolli rejalar
“O‘zmilliybank” AJ Boshqaruvining joriy yil 16 yanvarda o‘tkazilgan kengaytirilgan yig‘ilishida 2020 yil natijalari va 2021 yil uchun belgilangan istiqbolli rejalar muhokama qilindi.
Yig‘ilishda dastlab O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 29 dekabrdagi Oliy Majlisga Murojaatnomasida keltirib o‘tilgan barcha vazifalarga to‘xtalib, bank faoliyatida ular ijrosini ta’minlash borasida ish rejalari tasdiqlanganligi va unga muvofiq tegishli ishlar olib borilishi qayd etildi.
Shu bilan birga, yig‘ilish davomida O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankida joriy yil 11-16 yanvar kunlari “Mahallabay” ishlash tizimini tashkil etish yuzasidan o‘tkazilgan o‘quv-amaliy seminar natijalari, unda olingan bilim va tajribalarni bankning barcha filiallari xodimlariga yetkazish, hududlarda shu kabi o‘rganishlarni o‘tkazishda berilgan tavsiyalarga to‘liq amal qilish vazifalari berildi.
2020 yil yakunlari bilan bank aktivlari 79,8 trln. so‘mni tashkil etib, kredit portfeli 65,6 trln. so‘mni, jami depozitlar 17,2 trln. so‘mni shundan, yuridik mijozlar depozitlari 12,7 trln. so‘mni tashkil qildi.
2020 yil davomida bank tomonidan jami 885 ta loyihalar, shundan, hududlarni rivojlantirish dasturlariga asosan 514 ta loyiha moliyalashtirildi. Jumladan,Toshkent shahrida “Texnopark” MChJda maishiy uy-ro‘zg‘or texnikalari (muzlatkichlar, konditsionerlar, kir yuvish mashinalari, suv nasoslari va gaz hisoblagichlar) ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Navoiy viloyati G‘ozg‘on shahrida 37 gektar yer maydonida tabiiy toshlarni qazish va qayta ishlashga ixtisoslashgan “Marmarobod” yirik klaster loyihasi ishga tushirildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Shumanay tumanida yillik quvvati 6800 tn bo‘lgan “Shomanay Eco Teks” MChJ hamda Jizzax viloyati Zomin tumanida yillik quvvati 5000 tn bo‘lgan “Ostex Jizzakh” MChJ QK yirik zamonaviy ip-yigiruv korxonalari ishga tushirildi.
"O‘zbekiston Temir yo‘llari" aksiyadorlik jamiyatining Toshkent shaxrida yer usti halqa metro liniyasining birinchi bosqichi bo‘lgan «Do‘stlik-2 – Qo‘yliq» yo‘nalishi qurib bitkazildi. Metroning ushbu uchastkasida 7 ta bekat barpo etilgan. Yangi yo‘nalishning uzunligi 11,5 kilometr.
Sirdaryo viloyati Oqoltin tumanida “Sub-dry” ma’suliyati cheklangan jamiyatining qishloq xo‘jalik mahsulotlarini sublimatsiya yo‘li bilan quritishni tashkil qilish loyihasi.
Pandemiya oqibatlarini yumshatish va bartaraf etish uchun aylanma mablag‘ tanqisligiga duch kelgan tadbirkorlik sub’yektlarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida aylanma mablag‘larni to‘ldirish uchun 5,3 trln.so‘m miqdorida kreditlar ajratildi va 210 ming ta mijozning 5,1 trln.so‘m asosiy qarzi hamda 560,0 mlrd.so‘m foiz to‘lovlari muddatlari uzaytirilib berildi.
Hisobot yilida bank faoliyatining barcha yo‘nalishlari tahlil qilinib tegishli hisobotlar eshitildi, bajarilgan ishlar taqdimotlari o‘tkazildi.
Yig‘ilishda bankni 2021 yilda strategik rivojlantirish bo‘yicha belgilangan istiqbolli rejalarga alohida to‘xtalib o‘tildi.
2021 yil natijalari bilan “O‘zmilliybank” AJning umumiy aktivlari hajmini 91,7 trln.so‘mga va bankning kredit portfelini 77,1 trln. so‘mga hamda jami yuridik va jismoniy shaxslarning depozitlari qoldig‘ini 17,8 trln. so‘mga yetkazish rejalashtirilgan.
Iqtisodiyotni rivojlantirish, tadbirkorlikni qo‘llab quvvatlash, samarali loyihalarni moliyalashtirish maqsadida, 2021 yilda bank tomonidan jami 540 ta loyihaga 16,5 trln. so‘m kreditlar ajratiladi.
Bunda, 27 ta yirik loyihaga – 8,8 trln.so‘m, hududlarni rivojlantirish dasturlaridagi 371 ta loyihaga – 6,5 trln. so‘m va boshqa yo‘nalishlardagi 142 ta loyihaga – 1,2 trln. so‘m bank kreditlari ajratiladi.
Jumladan, Aholi punktlariga aloqa xizmatlarini yetkazish va ijtimoiy ob’yektlarni global internet xizmatlari bilan ta’minlash maqsadida “Universal Mobile Sistem” jamiyati loyihasi;
Termiz halqaro aeroportini rekonstruksiya qilish loyihasi;
Jizzax viloyati Forish tumanida qo‘rg‘oshin va sink zahiralariga ega “Uch quloch” ruda konini o‘zlashtirish loyihasi;
Nurafshon shaxrida “Nurafshon maxsus texnika” jamiyatida maxsus va xalq xo‘jaligi uchun maxsus texnikalarni ishlab chiqarish loyihasi;
“Oxangaronsement” jamiyati tarkibida qurilish materiallari ishlab chiqarish bo‘yicha sanoat klasterini yaratish loyihasi va boshqalar.
Yig‘ilishda Bankning respublika apparatidagi tarkibiy tuzilmalari rahbarlariga filiallar xodimlari malakasini oshirish, yosh kadrlarni qayta tayyorlash, “maxallabay” o‘rganishlarni olib borish tartiblarini o‘rgatish maqsadida, o‘quv uslubiy seminarlari, vebinarlar o‘tkazish reja grafiklarini ishlab chiqish hamda ularni sifatli tashkil qilish topshiriqlari berildi.
Bank filiallari boshqaruvchilari va Bosh ofisdagi tarkibiy tuzilmalari rahbarlariga 2021 yil uchun belgilab olingan vazifalar ijrosini ta’minlash, mijozlarga sifatli bank xizmatlarini taqdim qilish ishlarini amaldagi qonunchilik hujjatlariga to‘liq rioya qilgan holda olib borish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Узнацбанк: итоги 2020 года и перспективные планы на 2021 год
На состоявшемся 16 января текущего года расширенном заседании правления «Узнацбанк» обсуждались итоги 2020 года и планы на 2021 год.
Участники заседания еще раз обозначили все задачи, изложенные в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису 29 декабря 2020 года, подчеркнули, что утверждены рабочие планы, на основе которых будет проведена соответствующая работа по обеспечению их реализации, сообщает пресс-служба Узнацбанка.
В ходе заседания подведены итоги проведенного 11-16 января текущего года в Центральном банке Республики Узбекистан учебно-практического семинара по организации работы в разрезе махаллей, обсуждены вопросы доведения полученных знаний и опыта до сотрудников всех филиалов банка, даны поручения по повсеместному проведению таких семинаров.
По итогам 2020 года активы банка достигли 79,8 трлн сумов, кредитный портфель составил 65,6 трлн сумов, общий объем депозитов – 17,2 трлн сумов, из которых депозиты юридических лиц составили 12,7 трлн сумов.
Всего в 2020 году банк профинансировал 885 проектов, в том числе 514 проектов в рамках территориальных программ развития.
В частности, ООО «Технопарк» в Ташкенте запустило производство бытовой техники (холодильников, кондиционеров, стиральных машин, водяных насосов и газовых счетчиков).
В городе Газган Навоийской области стартовал крупный кластерный проект «Мармаробод» по добыче и переработке природного камня на 37 гектарах.
В Шуманайском районе Республики Каракалпакстан запущено крупное современное прядильное предприятие ООО «Shomanay Eco Teks» мощностью 6800 тонн продукции в год, в Зааминском районе Джизакской области – СП ООО «Ostex Jizzakh» мощностью 5 000 тонн продукции в год.
В Ташкенте завершена прокладка первой очереди наземной линии метро «Дустлик-2 – Куйлюк» АО «Узбекистон темир йуллари». На этом участке метро построено 7 станций. Протяженность нового маршрута – 11,5 км.
В Акалтынском районе Сырдарьинской области ООО «Sub-dry» реализован проект по организации сушки сельхозпродукции методом сублимации.
В целях финансовой поддержки субъектов предпринимательства, для смягчения и устранения последствий пандемии было выделено 5,3 трлн сумов кредитных средств для пополнения оборотного капитала, 210 тысячам клиентов продлены сроки выплаты основной задолженности в размере 5,1 трлн сумов и 560 млрд сумов процентных платежей.
Проанализированы все направления деятельности банка за отчетный год, заслушаны соответствующие отчеты, проведены презентации проделанной работы.
На заседании также обсуждались предстоящие планы банка по стратегическому развитию на 2021 год.
По итогам 2021 года планируется довести общие активы «Узнацбанк» до 91,7 трлн сумов, кредитный портфель – до 77,1 трлн сумов, а общий остаток депозитов юридических и физических лиц – до 17,8 трлн сумов.
В целях развития экономики, поддержки предпринимательства, финансирования эффективных проектов в 2021 году банк направит 16,5 трлн сумов кредитных средств на реализацию 540 проектов.
При этом на реализацию 27 крупных проектов будут выделены кредиты на 8,8 трлн сумов, на 371 проект в рамках программ развития регионов – 6,5 трлн сумов, на 142 проекта по другим направлениям – 1,2 трлн сумов.
• Будут выделены кредитные средства на реализацию проекта «Universal Mobile Sistem» по обеспечению услугами связи населенных пунктов и глобальными интернет-услугами социальных объектов;
• Проект реконструкции Термезского международного аэропорта;
• Проект по освоению рудного месторождения «Уч-Кулоч» в Фаришском районе;
• Проекта по производству специальной техники для народного хозяйства в обществе «Нурафшон махсус техника» в городе Нурафшан;
• Проект по созданию промышленного кластера по производству строительных материалов в структуре «Охангаронцемент».
На заседании руководителям структурных подразделений банка поручено разработать графики проведения учебно методических семинаров и вебинаров по повышению квалификации сотрудников филиалов, переподготовке молодых кадров и обучению работе в разрезе махаллей.
Управляющим филиалов банка и начальникам структурных подразделений головного офиса поручено обеспечить выполнение поставленных на 2021 год задач, провести работу по оказанию качественных банковских услуг клиентам в полном соответствии с действующим законодательством.