«Koronavirus pandemiyasini yumshatish, aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va salomatligini saqlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» Prezident Farmoni qabul qilindi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Farmonga muvofiq, aholining sanitariya-epidemiologik osoyishtaligi va salomatligini saqlash bo‘yicha quyidagi kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar amalga oshirilishi belgilandi:
- har bir oilaviy poliklinikalar va ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalarda mobil guruhlar tashkil qilinadi hamda ular uchun soddalashtirilgan yo‘riqnoma ishlab chiqiladi;
- laboratoriya tekshiruvi amaliyotiga xususiy sektorni jalb qilgan holda ekspress-test va immunoferment tahlili usullari kiritiladi;
- aholi tomonidan murojaat qilinganda hamda ularda kasallik belgilari aniqlanganda tezkorlik bilan koronavirus infeksiyasiga tahlil olish va tahlil natijalarini 3 kunlik muddatda ularni shaxsiy telefon raqamlari orqali xabardor qilish choralari ko‘riladi;
- tibbiyot muassasalari o‘rtasidagi axborot almashish tizimi soddalashtiriladi – hisobotlar turi, davriyligi va boshqa qog‘ozbozliklar bilan bog‘liq jarayonlar elektron tizimga o‘tkaziladi.

Теперь о результатах анализа на коронавирус сообщат в течение 3 дней по телефону
Принят Указ Президента «О мерах по смягчению коронавирусной пандемии, кардинальному совершенствованию системы санитарно-эпидемиологического благополучия и охраны здоровья населения», сообщает Минюст.
Согласно указу, определена реализация следующих неотложных мер по охране санитарно-эпидемиологического благополучия и здоровья населения:
- в каждой семейной поликлинике и центральных многопрофильных поликлиниках будут созданы мобильные группы, для них разработают упрощенную инструкцию;
- внедрят методы экспресс-тестирования и иммуноферментного анализа с привлечением к практике лабораторных исследований частного сектора;
- будут приняты меры для незамедлительного взятия анализа на коронавирусную инфекцию при поступлении обращений от населения и выявлении симптомов заболевания с извещением их в 3-дневный срок о результате анализа через личные номера телефонов;
- будет упрощена система взаимного обмена информацией между медучреждениями — виды и периодичность отчетов, других процессов, связанных с бумажной волокитой переведут в электронную систему.