Qozog‘istonda sodir bo‘lgan YTHda O‘zbekiston fuqarosi halok bo‘ldi
O‘zbekistonning Olmaota shahridagi Bosh konsulxonasi bergan ma’lumotga ko‘ra 2019-yil 11-iyul kuni mahalliy vaqt bilan soat 14:00da Qozog‘istonning Qizilo‘rda viloyati Janaqo‘rg‘on tumanidagi avtomobil yo‘lida ichida ikki nafar hamyurtimiz bo‘lgan VAZ-2107 avtomashinasi ishtirokida yo‘l-transport hodisasi ro‘y berdi.
Natijada O‘zbekiston fuqarosi Sh.D. halok bo‘ldi, ikkinchi hamyurtimiz M.K.ga birinchi zarur tibbiy yordam ko‘rsatilganidan so‘ng kasalxonaga yotishga zarurati yo‘qligi ma’lum qilindi.
Bosh konsulxona vaziyatni nazoratga olgan.
Konsullik-huquqiy departamenti Qozog‘istonda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari zarur hollarda O‘zbekistonning Nur-Sulton shahridagi Elchixonasiga (Nur-Sulton shahri, Aqmo‘la, Shimoliy Qozog‘iston, Pavlodar, Qostanay va Qarag‘anda viloyatlari, tel.: +7-717-295-42-52); Aktau shahridagi Bosh konsulxonaga (Aqto‘be, Atirau, G‘arbiy Qozog‘iston va Mangistau viloyatlari, tel .: +7-729-277-71-17); Olmaota shahridagi Bosh konsulxonaga (Olmaota shahri, Chimkent shahri, Olmaota viloyati, Sharqiy Qozog‘iston, Turkiston, Jambil va Qizilo‘rda viloyatlari, tel.: +7-727-291-11-78) murojaat qilishlari mumkinligini eslatib o‘tgan.

В ДТП в Казахстане погиб гражданин Узбекистана
По информации Генерального консульства Узбекистана в городе Алматы, 11 июля 2019 года в 14:00 часов по местному времени на автодороге в Жанакурганском районе Кызылординской области (Казахстан) произошло дорожно-транспортное происшествие с участием автомашины ВАЗ-2107, в котором находилось двое граждан нашей страны.
В результате гражданин Узбекистана Ш.Д. погиб, второй соотечественник М.К. после оказания первой необходимой медицинской помощи признан не нуждающимся в госпитализации. Генконсульство взяло ситуацию на контроль.
Консульско-правовой департамент выражает соболезнования родным и близким покойного и напоминает, что граждане Узбекистана, находящиеся на территории Казахстана, могут в необходимых случаях обратиться в Посольство Узбекистана в г.Нур-Султане (г.Нур-Султан, Акмолинская, Северо-Казахстанская, Павлодарская, Костанайская и Карагандинская области, тел.: +7-717-295-42-52); Генконсульство в г.Актау (Актюбинская, Атырауская, Западно-Казахстанская и Мангистауская области, тел.: +7-729-277-71-17); Генконсульство в г.Алматы (г.Алматы, г.Шымкент, Алматинская, Восточно-Казахстанская, Жамбыльская, Кызылординская и Туркестанская области, тел.: +7-727-291-11-78).