Shavkat Mirziyoyev qurilish sohasi xodimlariga tabrik yo‘lladi (to‘liq matn)
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston qurilish sohasi xodimlarini kasb bayramlari bilan tabrikladi. Quyida tabrikning to‘liq matni keltirilmoqda.
Qadrli quruvchi bunyodkorlar!
Avvalo, siz, azizlarni qutlug‘ kasb bayramingiz bilan chin qalbimdan tabriklab, barchangizga samimiy hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
El-yurtimiz sizlar kabi ming-minglab mohir quruvchi va muhandislar, usta va me’morlarni, loyihachi va pudratchi tashkilotlar vakillarini Yangi O‘zbekiston ravnaqiga munosib hissa qo‘shayotgan fidoyi insonlar deb biladi.
Sizlarning olijanob mehnatingiz bilan barpo etilayotgan yangi-yangi turar-joylar, ishlab chiqarish ob’yektlari, yo‘l va kommunikatsiya tarmoqlari, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat va sport maskanlari mamlakatimiz qiyofasini tubdan o‘zgartirib, hayotimizning yanada obod va farovon, fayzli bo‘lishiga xizmat qilmoqda. Darhaqiqat, xalq manfaatini o‘ylab mustahkam va ko‘rkam imoratlar qurish, ravon yo‘l va ko‘priklar bunyod etish dunyodagi eng savobli va xayrli ishlardan biridir.
Bugungi quvonchli ayyomda mana shunday ezgu faoliyatingiz uchun sizlarga har qancha tashakkur aytsak, arziydi, albatta.
Hozirgi kunda mamlakatimiz tom ma’noda ulkan qurilish maydoniga aylanganiga barchamiz guvohmiz. Boshqa jabhalar qatorida qurilish tarmog‘i ham jadal rivojlanmoqda, sohaga yangi texnologiya va innovatsiyalar, eng zamonaviy me’moriy yechimlar faol kirib kelmoqda.
O‘tgan yetti yil davomida yurtimizda qurilish ishlari hajmi bir necha barobar ortib, 2016 yildagi 30 trillion so‘m o‘rniga 2022 yilda 131 trillion so‘mga, joriy yilning birinchi yarmida esa 68 trillion so‘mga yetgani mamlakatimiz bunyodkorlari qisqa davrda qanday katta yo‘lni bosib o‘tganidan dalolat beradi.
Bu haqda so‘z yuritganda, so‘nggi yillarda «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlari doirasida 1 ming 500 dan ortiq qishloq va mahallalarda yo‘l va transport infratuzilmasi, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari, ijtimoiy soha ob’yektlarida ulkan qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirilganini ta’kidlash lozim.
Aholimizning talab va ehtiyojlaridan kelib chiqib, ushbu yo‘nalishdagi ishlarimiz izchil davom ettirilmoqda. Shu yilning o‘zida «Yangi O‘zbekiston» massivlari va uy-joyga talab yuqori bo‘lgan hududlarda 90 ming kvartiraga ega uy-joylar barpo etilayotgani ham bu fikrni tasdiqlaydi.
Bugungi kunda mamlakatimiz qurilish sohasida ham yangi davr boshlandi, desak, to‘g‘ri bo‘ladi. Avvalo, sohaning huquqiy va moddiy-texnik bazasi mustahkamlanib, respublikamizning barcha hududlarida ilg‘or texnologiya va yondashuvlar asosida faoliyat yuritadigan yangi-yangi qurilish tashkilotlari paydo bo‘layotgani, qurilish materiallari industriyasi yuqori sur’atlar bilan rivojlanayotgani, malakali yetuk kadrlar tayyorlash tizimi yo‘lga qo‘yilgani shunday deb aytishga asos beradi.
Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasi oldimizga qo‘yayotgan muhim va dolzarb vazifalardan kelib chiqqan holda, sizlar bilan birgalikda sohada islohotlarni yanada chuqurlashtirish, bosh reja va shaharsozlik hujjatlari loyihalarini yangicha mezonlar asosida yaratish uchun katta harakatlarni boshladik. Jumladan, urbanizatsiya bo‘yicha davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish hamda 2023–2027 yillarda aholi punktlarining shaharsozlik hujjatlarini ishlab chiqish dasturlari shakllantirilmoqda.
Qurilish sohasida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etish orqali qurilish jarayonlarining barcha bosqichlarida jamoatchilik nazoratini kuchaytirish, sifat va samaradorlikni oshirish, zahmatkash quruvchilarning mehnat va turmush sharoitlarini yaxshilash, ularni har tomonlama rag‘batlantirish masalalari bundan buyon ham doimiy e’tiborimiz markazida bo‘lib qoladi.
Siz, azizlarni, mamlakatimiz qurilish sohasini taraqqiy ettirishga munosib hissa qo‘shib kelayotgan barcha yurtdoshlarimizni bugungi kasb bayramingiz bilan yana bir bor chin yurakdan muborakbod etaman.
Sizlarga mustahkam sog‘lik, sharafli va mas’uliyatli faoliyatingizda yangi-yangi yutuqlar, oilaviy baxt, xonadonlaringizga tinchlik, fayzu baraka tilayman.
Jonajon O‘zbekistonimiz, shahar va qishloqlarimizning obodligi, xalqimiz farovonligi yo‘lida qilayotgan mehnatlaringizning rohatini ko‘ring!

Президент Шавкат Мирзиёев поздравил строителей Узбекистана с профессиональным праздником. Ниже приводится полный текст поздравления.
От всего сердца поздравляю вас с профессиональным праздником, выражаю всем вам свое искреннее уважение и самые добрые пожелания.
Наш народ видит в вас – тысячах умелых строителей и инженеров, мастеров и архитекторов, представителей проектных и подрядных организаций – самоотверженных людей, вносящих достойный вклад в развитие Нового Узбекистана.
Вашим неустанным трудом возводятся все новые и новые жилые массивы, производственные предприятия, сети дорог и коммуникаций, объекты сфер образования, здравоохранения, культуры и спорта, которые кардинально преображают облик страны, делая нашу жизнь еще более благоустроенной и благополучной. Строительство для народа прочных и красивых зданий, современных дорог и мостов – поистине одно из самых благих дел в мире.
И в этот праздничный день вы, конечно, заслуживаете искренней признательности за такую благородную деятельность.
Сегодня все мы являемся свидетелями того, что наша страна в полном смысле слова превратилась в огромную строительную площадку. Строительная отрасль, как и другие сферы, стремительно развивается, в ней активно внедряются новые технологии и инновации, самые передовые архитектурные решения.
За прошедшие семь лет объемы строительства в стране многократно возросли – с 30 триллионов сумов в 2016 году до 131 триллиона сумов в 2022 году, а в первой половине этого года достигли 68 триллионов сумов. Все это говорит о том, какой большой путь прошли наши строители за короткий период.
Следует отметить, что в последние годы в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в более чем 1 500 селах и махаллях республики осуществлена огромная работа по строительству и благоустройству дорожной и транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационных сетей, объектов социальной сферы.
И такая работа последовательно продолжается исходя из потребностей населения. Это также подтверждает тот факт, что в нынешнем году на массивах «Янги Узбекистон» и в районах, где данный вопрос особенно актуален, ведется строительство жилья в общей сложности на 90 тысяч квартир.
Действительно, сегодня есть все основания сказать, что в стране в сфере строительства начался новый этап. Прежде всего это укрепление ее правовой и материально-технической базы, появление во всех регионах республики все новых строительных организаций, работающих на основе передовых технологий и подходов, ускоренное развитие производства строительных материалов, создание системы профильной подготовки квалифицированных кадров.
Исходя из важных и актуальных задач, поставленных в Стратегии развития Нового Узбекистана, мы вместе с вами начали большую работу по дальнейшему углублению реформ в сфере, созданию генеральных планов и проектов градостроительства на основе новых принципов. В частности, формируются программы совершенствования системы государственного управления в области урбанизации и разработки для населенных пунктов соответствующей градостроительной документации на 2023–2027 годы.
В центре нашего внимания и впредь будут находиться вопросы усиления общественного контроля на всех этапах строительства, повышения его качества и эффективности посредством широкого внедрения в сферу современных информационно-коммуникационных технологий, улучшения условий труда и жизни строителей, их всестроннего стимулирования.
Еще раз искренне, от всего сердца поздравляю с сегодняшним профессиональным праздником всех соотечественников, вносящих достойный вклад в развитие строительной сферы в стране.
Желаю вам крепкого здоровья, новых успехов в вашей почетной и ответственной деятельности, мира, добра и счастья вашим семьям.
Пусть вам приносит удовлетворение ваш труд во имя процветания родного Узбекистана, наших городов и сел, благополучия нашего народа!