Tuman va shaharlar «yashil», «sariq» va «qizil» toifalarga ajratiladi
Prezidentning «Avtomobil yo‘llarida inson xavfsizligini ishonchli ta’minlash va o‘lim holatlarini keskin kamaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori qabul qilingani haqida xabar bergandik.
Hududlarda yo‘l harakatini samarali tashkil etish holatini baholash va bu borada mahalliy hokimiyat organlarining mas’uliyatini kuchaytirish maqsadida 2022 yil 1 iyuldan boshlab, respublikaning barcha tuman (shahar)lari kesimida «Xavfsiz yo‘l» indeksini yuritish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Indeks doirasida yo‘l infratuzilmasi va yo‘l harakati qoidalariga rioya qilinishining holati maxsus komissiyalar tomonidan 5-ilovaga muvofiq 29 ta indikator bo‘yicha har chorak yakunida baholab boriladi.
Tuman (shahar)lar indeks ko‘rsatkichlari asosida yo‘llarda harakat xavfsizligini tashkil etishning holati bo‘yicha «yashil», «sariq» va «qizil» toifalarga ajratiladi.

Районы и города разделят на «зеленые», «желтые» и «красные» категории по безопасности дорог
С 1 июля 2022 года во всех районах (городах) республики будет действовать индекс «Безопасная дорога».
Это предусмотрено постановлением Президента «О мерах по надежному обеспечению безопасности человека и резкому снижению смертности на автомобильных дорогах».
- в рамках индекса состояние дорожной инфраструктуры и соблюдение правил дорожного движения будет оцениваться по 29 индикаторам в конце каждого квартала;
- районы (города) подразделяются на категории «зеленые», «желтые» и «красные» по состоянию организации безопасности движения на дорогах на основе показателей индекса.