Urganchda «Central Asia – 2019: Fan, ta’lim, madaniyat va biznesda internet va axborot-kutubxona resurslari» xalqaro konferensiyasi o‘tkaziladi
Bugun O‘zbekiston Milliy kutubxonasida “Central Asia – 2019: Fan, ta’lim, madaniyat va biznesda internet va axborot-kutubxona resurslari” XIII Xalqaro konferensiyasiga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Anjumanda O‘zbekiston Milliy kutubxonasi rahbar va mutaxassislari, hamkor vazirlik hamda idoralar vakillari, OAV xodimlari ishtirok etdi.
– Bu yilgi konferensiyada 10 ta xorijiy davlatdan 26 nafar ekspert ishtiroki kutilmoqda, – dedi O‘zbekiston Milliy kutubxonasi direktori Umida Teshaboyeva. – Mahalliy mutaxassislardan 80 dan ziyod maqola kelib tushdi. Ular konferensiya dasturi va ilmiy to‘plamdan o‘rin oladi. Tadbir doirasida respublikamizda axborot-kutubxona muassasalarining bugungi kundagi holati, sohada mavjud dolzarb muammolar tahlil qilinib, tajribalar tinglanadi, istiqboldagi rejalar belgilab olinadi.
Xalqaro konferensiyada kitob va kitobxonlik, Milliy umumta’lim elektron kutubxonasi UzNEL dasturining ishlash jarayoni, MDH va xorijiy davlatlar yirik kutubxonalari bilan hamkorlik aloqalariga alohida e’tibor qaratiladi.
Mazkur konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti ilgari surgan 5 muhim tashabbusning to‘rtinchisi – aholi, ayniqsa, yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ular o‘rtasida kitobxonlikni keng targ‘ib qilish doirasida amalga oshirilmoqda. Anjuman fan, ta’lim, madaniyat va biznes sohalarida elektron axborot resurslarni rivojlantirish va qo‘llashda axborot-kutubxona muassasalari, o‘quv yurtlari, arxivlar, muzeylar va boshqa tashkilotlar bilan birgalikda kutubxona ishining muammolari, ularning innovatsion rivojlanish yo‘llarini izlash va hal etishni maqsad qilgan.
Qayd etilishicha, konferensiyaning har yili turli viloyatlarda o‘tkazilishi o‘sha hudud axborot-kutubxona sohasining jonlanishi va yanada rivojlanishiga turtki beradi. Yosh mutaxassislarning anjumanda ishtirok etish maqsadi esa ularni o‘z ustida ishlashga undaydi.
– Bu tadbir maslakdosh do‘stlar uchrashuvi, tajriba almashish, malaka oshirish maydonidir, – deydi O‘zbekiston Fanlar akademiyasi fundamental kutubxonasi direktori Zuhra Berdiyeva. – Bunda nafaqat mutaxassislar, balki boshqa soha vakillari, ota-onalar uchun ham ko‘p foydali ma’lumotlar mavjud. Chunki kitob o‘qish va mutolaa madaniyati uyda, ta’lim muassasalarida shakllantiriladi. Kutubxona esa mutolaa uchun barcha sharoitlarni taqdim etadi.
Eslatib o‘tamiz, “Central Asia – 2019: Fan, ta’lim, madaniyat va biznesda internet va axborot-kutubxona resurslari” XIII Xalqaro konferensiyasi 24-26 aprel kunlari Xorazm viloyatining Urganch shahrida o‘tkaziladi.

В Ургенче пройдет XIII Международная конференция «Central Asia – 2019», посвященная науке и культуре
Сегодня в Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои состоялась пресс-конференция, посвящённая XIII Международной конференции «Central Asia – 2019. Интернет и информационно-библиотечные ресурсы в науке, образовании, культуре и бизнесе». В мероприятии приняли участие руководители и специалисты Национальной библиотеки Узбекистана, сотрудники министерств и ведомств, представители СМИ.
«В этом году в конференции примут участие 26 экспертов из 10 стран, – сказала директор Национальной библиотеки Узбекистана Умида Тешабаева. – Было получено более 80 статей от специалистов библиотечной сферы. Они включены в программу мероприятия и сборник статей. В рамках конференции будет подробно освещено и проанализировано текущее состояние информационных и библиотечных учреждений в нашей стране, с какими они сталкиваются проблемами в своей деятельности, представлены планы на будущее и выработаны механизма сотрудничества».
Участники обменяются опытом о современных тенденциях в сфере книгоиздательства, вопросах приобщения населения, и особенно молодежи, к чтению книг, развитию библиотечного дела с учётом современных тенденций и технологий, пройдет серия мастер-классов, посвящённых ознакомлению с работой программного комплекса Национальной электронной библиотеки «UzNEL». Особое внимание будет уделено разработке мер по укреплению сотрудничества между Национальными библиотеками зарубежных стран и стран СНГ.
Данная конференция созвучна четвёртой из пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан, в основе которой лежат задачи по повышению духовности населения, в том числе, через приобщение к чтению книг. В связи с этим необходимо активизировать деятельность информационно-библиотечных учреждений, учебных заведений, архивов, музеев и других организаций с применением электронных информационных ресурсов в науке, образовании, культуре и бизнесе для достижения действенных результатов.
Отмечается, что ежегодное проведение данной конференции в разных регионах республики будет стимулировать возрождение и дальнейшее развитие информационно-библиотечного сектора. Также это мероприятие может стать хорошим трамплином для молодых специалистов сферы в плане их профессионального и квалификационного роста, поскольку позволяет получить актуальные знания, которые будут способствовать развитию их творческого потенциала.
«Конференция – это площадка для дружеских встреч, обмена опытом и повышения профессиональной квалификации, – отметила директор фундаментальной библиотеки Академии наук Республики Узбекистан Зухра Бердиева. Здесь много полезной информации не только для профессионалов отрасли, но и для представителей других, смежных, специальностей, а также широкой публики. Ведь любовь к чтению и культура чтения формируется, в первую очередь, в семейном кругу и в учебных заведениях. А роль библиотек всячески этому способствовать».
Напоминаем, что XIII Международная конференция «Central Asia – 2019. Интернет и информационно-библиотечные ресурсы в науке, образовании, культуре и бизнесе» пройдет 24-26 апреля в городе Ургенче Хорезмской области.