Urganchda O‘zbekiston — Turkmaniston Davlat chegarasi demarkatsiyasi bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi
2019-yilning 29-aprel — 5-may kunlari Urganch shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston o‘rtasidagi Davlat chegarasi delimitatsiya va demarkatsiya masalalari bo‘yicha O‘zbekiston-Turkmaniston hukumatlararo qo‘shma komissiyasi ishchi guruhlarining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda tashqi ishlar vazirligining matbuot xizmati xabar berib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida davlatlararo chegarada amalga oshirilgan qo‘shma dala topografik-geodeziya ishlari natijalari ko‘rib chiqildi, yer balansi dastlabki hisob-kitoblari sarhisob qilindi hamda Davlat chegarasining ayrim uchastkalaridan demarkatsiya chizig‘ini o‘tkazish loyihasi tayyorlandi.
Uchrashuvda demarkatsiya xaritalarini tayyorlash uchun samalyotdan suratga olish ishlarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv an’anaviy do‘stlik va hamjihatlik ruhida o‘tdi.
Muzokalar yakunlariga ko‘ra delegatsiya rahbarlari To‘lqin Abdullayev va Mamed Mamedov tegishli protokolni imzoladilar.

В Ургенче состоялись переговоры по демаркации узбекско-туркменской границы
С 29 апреля по 5 мая 2019 года в городе Ургенче состоялась очередная встреча рабочих групп Совместной узбекско-туркменской межправительственной комиссии по вопросам делимитации и демаркации Государственной границы между Республикой Узбекистан и Туркменистаном.
В ходе переговоров стороны рассмотрели результаты выполненных совместных полевых топографо-геодезических работ на мажгосударственной границе и подвели предварительный подсчет баланса земель, а также подготовили проект прохождения демаркационной линии на отдельных участках Госграницы, сообщает пресс-служба МИД Узбекистана.
На встрече также обсужден вопрос проведения аэрофотосъёмочных работ для подготовки демаркационных карт.
По итогам переговоров главы делегаций Тулкин Абдуллаев и Мамед Мамедов подписали соответствующий Протокол.