«O‘zmilliybank» homiyligida tennis bo‘yicha Markaziy Osiyo turniri bo‘lib o‘tdi
Poytaxtimizda ilk bor U-12, U-14, U-16 yosh toifalari o‘rtasida katta tennis bo‘yicha JWTS seriyasiga kiruvchi Markaziy Osiyo turniri bo‘lib o‘tdi.
Unda yurtimizning iste’dodli yosh raketka ustalari qatori Qozog‘iston va Pokiston mamlakatlarining tennischilari qatnashdi. Turnirda ishtirokchilar sovrinli o‘rinlar bilan birgalikda Ispaniyada o‘tkaziladigan o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarida qatnashish huquqini qo‘lga kiritish uchun har tomonlama murosasiz bahslarni olib borishdi. Bir so‘z bilan aytganda, Ispaniya kortlarida o‘tadigan mashg‘ulotlarga yo‘l Toshkent maydonlaridan boshlandi.
«O‘zmilliybank» AJ homiyligida tashkil etilib, 2 hafta davom etgan xalqaro turnirning 1 tur baxslarida 50 nafardan ortiq sportchilar qatnashgan bo‘lsa, 2 turda esa 70 nafardan ortiq atletlar g‘oliblik uchun kortga tushishdi. O‘smir yoshlar o‘rtasida O‘zbekistonda ilk marotaba tashkil etilgan Markaziy Osiyo seriyasiga kiruvchi baxslar shiddatli tus oldi. Unga ko‘ra, 12 yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il bolalar bellashuvlarida birinchi o‘rinni Saidamir Ikromov, ikkinchi o‘rinni Kamron Ikromov, uchinchi o‘rinni esa Mahmud Beknazarovlar qo‘lga kiritishdi. 14 yoshgacha bo‘lgan sportchilar baxslarida esa Ahmadjon Toshmuhammedov, Suxrob Saidov, Alan Zinnatullinlar mos ravishda g‘olib va sovrindorlar qatoridan joy egallashdi.
— Bizda birinchi marta JWTS loyihasi Germaniya bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Loyiha markaziy Osiyoda tennisni rivojlantirish maqsadida ishlab chiqilgan, — dedi O‘zbekiston Tennis Federatsiyasining bosh kotibi Iroda To‘laganova. — Bu musobaqalar markaziy Osiyo sportchilari uchun juda muhim. Musobaqa tennischilarga Yevropaga chiqish imkonini beradi. Bilamizki, Yevropa va Amerika tennis maktabi kuchli. Bu aloqalar esa sportchilar mahoratlarini ortishiga yordam beradi. Musobaqalar o‘g‘il qizlar uchun katta imkoniyatlarni taqdim etganligi sababli ham barcha katti ishtiyoq bilan g‘oliblik uchun baxslarga kirishdi. Shu o‘rinda tennisni rivojlantirishda va musobaqalarni tashkil etishda o‘zining munosib hissasini qo‘shib kelayotgan «O‘zmilliybank » AJ ga minnatdorlik bildirmoqchiman .
Shiddatli o‘yinlar natijasida 12 yoshli o‘g‘il bolalar o‘rtasida hamyurtimiz Saidamir Ikramov, qizlar o‘rtasida Muslima Turdimurodova, 14 yoshlilar o‘rtasida Axmadjon Toshmuhammedov va Nigina Alimova, 16 yoshlilar orasida Sarvar Azamatov va Samira Xaziyeva g‘oliblik shoxsupasiga chiqishdi.
Bahslarda g‘olib va sovrindor bo‘lgan raketka ustalari O‘zbekiston tennis federatsiyasi hamda tashkilotchilar tomonidan munosib taqdirlandi.

Впервые в городе Ташкенте прошел турнир по большому теннису серии JWTS среди возрастных групп U-12, U-14, U-16.
В нем приняли участие талантливые молодые мастера ракетки нашей страны, а также теннисисты из Казахстана и Пакистана. На турнире участники провели бескомпромиссную борьбу не только за призовые места, но и за право участия в сборах, проводимых в Испании. Словом, путь к тренировкам на испанских кортах начался с ташкентских полей.
В 1-м туре двухнедельного международного турнира, организованного при спонсорстве АО «Узнацбанк», приняли участие более 50 спортсменов, а во 2-м туре за победу на корт вышли более 70 спортсменов. Матчи Среднеазиатской серии среди подростков, впервые организованной в Узбекистане, прошли в напряженной конкуренции. По итогам соревнований, первое место среди юношей до 12 лет занял Саидамир Икромов, второе – Камрон Икромов, третье – Махмуд Бекназаров. Среди спортсменов до 14 лет в число победителей и призеров вошли соответственно Ахмаджон Тошмухаммедов, Сухроб Саидов и Алан Зиннатуллин.
- Впервые в нашей стране проект JWTS реализуется совместно с Германией. Проект был разработан с целью развития тенниса в Центральной Азии, – говорит генеральный секретарь Федерации тенниса Узбекистана Ирода Туляганова. – Эти соревнования очень важны для спортсменов Центральной Азии, тем что позволяют теннисистам выйти на Европу. Известно, что европейская и американская школы тенниса сильны. А эти связи помогают спортсменам совершенствовать свое мастерство. Все с большим энтузиазмом вступили в борьбу за победу, поскольку соревнования открывают перед юношами и девочками большие возможности. В этой связи хочу выразить благодарность АО «Узнацбанк», который вносит свой достойный вклад в развитие тенниса и организацию соревнований.
В результате напряженных игр среди 12-летних юношей победу одержал наш соотечественник Саидамир Икромов, среди девушек – Муслима Турдимуродова, среди 14-летних спортсменов – Ахмаджон Тошмухаммедов и Нигина Алимова, среди 16-летних теннисистов – Сарвар Азаматов и Самира Хазиева.