Eronda yangiliklar portali rahbari o‘lim jazosiga hukm qilindi
Chet el razvedkasi va hukumatga qarshi harakatlar bilan hamkorlik qilganlikda gumon qilinayotgan «Amad News» yangiliklar portali rahbari Ruxolla Zam o‘lim jazosiga hukm qilindi. Bu haqda Eron Oliy sudi vakili G‘ulom Husayn Ismoiliy ma’lum qilgan.
«U o‘limga hukm qilindi», — deya uning so‘zlarini keltirgan «Tasnim» agentligi. Ismoiliyning qo‘shimcha qilishicha, qaror yakuniy emas, bundan chiqdi, sud hukmidan norozi tomon shikoyat arizasini topshirishi mumkin.
14-oktyabr kuni IRNA agentligi Zamning Islomiy inqilobiy muhofizlari korpusi tomonidan qo‘lga olinganligi to‘g‘risidagi xabarni chop etgandi. U hukumatga qarshi harakat hamda Fransiya, AQSh va Isroil razvedkalari bilan hamkorlik qilishda ayblanyapti. Keyinchalik Eron OAV «Amad News» portali rahbari hibsga olingandan keyin tasvirga olingan videolarni keng ommaga taqdim etdi.
Zam o‘z faoliyatini xorijiy davlatlarda olib boruvchi eronlik jurnalist sifatida tanilgan. Fransiya uning doimiy yashash joyi hisoblangan. U 2017-2018-yillarda Eronda norozilik namoyishlarini yoritishda, ayniqsa, faol bo‘lgan.

В Иране главу новостного портала Amad News приговорили к смертной казни
Глава новостного портала Amad News Рухолла Зам, который подозревается в сотрудничестве с зарубежными разведками и антиправительственной деятельности, был приговорен к смертной казни. Об этом заявил во вторник официальный представитель Верховного суда Ирана Голям Хосейн Исмаили.
«Ему вынесен смертный приговор», - цитирует его агентство Tasnim. Исмаили добавил, что решение не окончательно, а значит, может быть обжаловано.
14 октября агентство IRNA опубликовало информацию о задержании Зама силами Корпуса стражей исламской революции (КСИР - элитные части ВС Ирана). Он обвиняется в антиправительственной деятельности и сотрудничестве с разведками Франции, США и Израиля. Позже иранские СМИ опубликовали видео, на котором запечатлен глава портала Amad News после ареста.
Зам известен как иранский журналист и активист, ведущий свою деятельность из зарубежных стран. Местом его постоянного жительства считалась Франция. Особенно активно он занимался освещением протестных акций в Иране в 2017-2018 году.