O‘zbekistonning mazkur tashabbusdagi ishtiroki tasodifiy emas. So‘nggi yillarda rasmiy Toshkent tashqi siyosatda muvozanatli, ko‘p vektorli va pragmatik yondashuvni namoyon etmoqda.
Birgina G‘ijduvon tumanidagi Xo‘ja Abduxoliq G‘ijduvoniy masjididagi joriy yilgi Ramazonning ilk «Taroveh» namoziga jome’ masjid ichki va tashqi atroflarida o‘n minglab namozxonlar to‘planishgan.
Mehmonxonalarda saharlik dasturxonlari milliy taomlar, halol mahsulotlar hamda sog‘lom ovqatlanish tamoyillariga mos ravishda tashkil etilib, mehmonlarga qulay sharoitlar yaratilmoqda.
Abu-Dabi dengiz akademiyasi va UZINFOCOM AI LABS LLC o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi, unda tomonlarning zamonaviy raqamli texnologiyalar sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish niyati mustahkamlangan.

18 февраля текущего года 38-летняя жительница Коканда позвала в дом инспектора профилактики, чтобы тот поговорил с её сыном. Школьник конфликтовал с членами семьи и отказывался посещать школу. Когда инспектор обсуждал это с матерью, подросток ударил его ножом сзади.
Молодые люди от 20 до 26 лет в августе прошлого года пытались незаконно пересечь таджикско-узбекскую границу с более чем 60 кг опия и гашиша. После завершения следствия суд вынес приговор в отношении наркоторговцев.
В мечетях города Ташкента с 18 февраля начали проводить таравих-намазы. В связи с этим в течение месяца ежедневно с 18:00 до 24:00 часов ограничат движение транспорта на улицах вблизи мечетей.
Шавкат Мирзиёев провeл встречу с торговым представителем США Джеймисоном Гриром. Отдельное внимание уделено наращиванию практического взаимодействия в вопросах завершения вступления нашей страны в ВТО и дальнейшей поддержке американской стороной этих процессов.