Глобал ташқи қарз бу йил рекорд даражага етади — экспертлар
Коронавирус пандемияси туфайли глобал қарз шу йил охирига келиб рекорд даражага (277 триллион доллар — глобал ялпи ички маҳсулотнинг 365 фоизи) етади. Ушбу маълумотлар Халқаро молия институти ҳисоботида келтирилган.
Қарз ўтган йилнинг охиридан бери 15 трлн. долларга ўсди. Молиявий бўлмаган қарз 2019 йилда 194 триллион долларни ташкил этган бўлса, бу йил 210 триллион долларга етиши кутилмоқда. Ривожланаётган мамлакатларнинг қарзи уларнинг ялпи ички маҳсулотининг қарийб 210 фоизини ташкил этади.
Мутахассислар паст фоиз ставкалари туфайли дунё бўйлаб ҳукуматлар ва корпорациялар томонидан бериладиган кредитлар сонининг кўпайишини глобал қарз ўсиш сабаби деб ҳисоблашмоқда. Шу муносабат билан иқтисодчилар дефолт хавфининг ошганлигини таъкидлайдилар.
Аввалроқ, июл ойида Халқаро валюта жамғармаси мутахассислари дунёдаги барча мамлакатларнинг миллий қарзлари тарихда биринчи марта 2020 йил охирига қадар дунё ЯИМнинг 101,5 фоизига етишини ва иккинчи жаҳон урушидан кейинги каби рекорд янгилашини айтган эди.

Мировой долг достигнет рекорда в этом году
Объем мирового долга к концу этого года достигнет рекордной суммы в 277 триллионов долларов (365 процентов глобального ВВП) из-за пандемии коронавируса. Такие данные содержатся в отчете Institute of International Finance.
Долг вырос на 15 триллионов с конца прошлого года. Задолженность вне финансового сектора достигнет, по прогнозам, в этом году 210 триллионов долларов по сравнению с 194 триллионами в 2019-м. Объем долга развивающихся стран почти равен 210 процентов их суммарного ВВП.
Причиной роста мирового долга эксперты назвали увеличение числа займов по всему миру со стороны государств и корпораций из-за низких процентных ставок. В связи с этим экономисты констатируют рост риска дефолта.
Ранее, в июле, эксперты Международного валютного фонда заявили, что государственный долг всех стран мира впервые в истории достигнет 101,5 процента мирового ВВП по итогам 2020 года и обновит рекорд, как и после Второй мировой войны.