«Ўзбекнефтгаз»: Бошқарув раиси томонидан Бухородаги табиий газ қазиб чиқарилиши ва геология ишлари ҳолати ўрганилди (фото)
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» аъзолари томонидан Бухоро вилояти ҳудудида жойлашган табиий газ қудуқлари фаолияти, геология ишларининг бориши ҳолати ўрганилди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ бўйича 2021 йилга мўлжалланган махсус дастур ишлаб чиқилиб, унга асосан Устюрт, Бухоро, Қашқадарё ва Фарғона регионларида 3Д сейсмик ишларини бажариш, янги қудуқларни бурғилаш ва углеводород захираларини кўпайтириш бўйича бир қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, 2020 йилнинг июль ойида Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги мутахассисларнинг таклифларига асосан Бухоро вилоятида жойлашган Ғарбий Тегирмон конида янги 6-сонли қудуқни бурғилаш ишлари бошланган эди.
Янги қудуқни бурғилаш орқали ушбу конда қўшимча захираларни аниқлаш, унинг нефть ва газ чегараларини кенгайтириш, янги қатламларни топиш ва уларнинг истиқболларини ўзлаштириш каби вазифаларни бажариш мақсад қилиб олиниб, ўтган қисқа вақт оралиғида «Ғарбий Тегирмон» 6-сонли қудуғи 2860 метр чуқурликка, юра даврининг чуқур қисмигача бурғиланди.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» томонидан 6-сонли қудуқни бурғилаш жараёнлари жойига чиққан ҳолда батафсил ўрганиб чиқилди.
Хусусан, 2810 метр чуқурликдан 9 метр ҳажмдаги тоғ жинси намуналари олиниб, керн чиқариш қўрсаткичлари 100 фоизга етказилганлиги ҳамда уларнинг маҳсулдорлигига доир масалалар кенг муҳокама қилинди.
Бошқарув раиси жойлардаги раҳбар ва мутахассисларга ушбу қудуқдан кутилаётган натижаларнинг жуда муҳим эканлиги, бу орқали нафақат «Ғарбий Тегирмон» кони, балки унинг 3000 метрдан ортиқ чуқурлигида янги захираларни аниқлаш имкониятлари мавжудлиги таъкидлади.
Ушбу тадбирларни мукаммал амалга ошириш мақсадида «Ўзнефтгаз бурғилаш ишлари» МЧЖ томонидан барча имкониятлар яратилиб барча зарур материал-техник жиҳозлар шай ҳолатга келтирилган.
«Ғарбий Тегирмон» 6-сонли қудуқдан олинадиган натижалар ушбу ҳудуддаги ишларни нафақат жадаллаштириш, балки кенгайтириш учун асос бўлиб хизмат қилиши, янги истиқболли йўналишларни очиб бериши ҳамда Республика бўйича углеводород захираларини кўпайтириш учун кенг ва янги имкониятларни яратиши кўрсатиб ўтилди.
Ўрганиш жараёнида «Ўзлитинефтгаз» АЖ мутахассислари томонидан «Ғарбий Тегирмон» 6-сонли қудуғини бурғилаш учун зарур лойиҳа ва смета-ҳужжатларининг мукаммал даражада ишлаб чиқилганлиги, уларда бурғилаш тезлигини ошириш мақсадида янгича талаб ва ёндашувлар таклиф этилаёнганлиги, бунда асосий эътибор якуний натижага, яъни табиий газ маҳсулотини олишга қаратилаётганлиги алоҳида қайд этилди.
«Ўзлитинефтгаз» АЖ мутахассисларининг бу борадаги тажрибаларини бошқа қудуқларда ҳам биргаликда тадбиқ этишга келишиб олинди.
Шу билан бирга, Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармаси ва «Ўзлитинефтгаз» АЖ биргаликда, янги қудуқлардан махсулот қазиб чиқаришни ташкил этиш ва бу борада тайёргарлик ишларини жадаллаштириш, конларнинг устки қисмини жиҳозлаш бўйича янги таклифларни, шунингдек, «Ғарбий Тегирмон» конидаги газ узатиш тармоқларини модернизация қилиш бўйича қўшимча лойиҳаларни жорий этиш масалалари кўриб чиқилиб мутахассисларга зарур кўрсатмалар берилди.
Ўрганиш якунида янги қудуқда ўрнатилган ускуна ва жиҳозларнинг созлик ҳолати, иш жараёнларининг ташкил этилиши ҳамда ишчи-ходимлар учун яратилган шароитлар кўздан кечирилди.
Ҳозирда «Ғарбий Тегирмон» конининг чуқур ер ости қатламларини ўрганиш ва унинг геологик-иқтисодий параметрларини аниқлаш мақсадида 6-сонли қудуқни бурғилаш ишлари давом эттирилмоқда.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления изучил состояние добычи природного газа и геологических работ в Бухаре (фото)
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым изучили деятельность газовых скважин в Бухарской области, и состояние геологических работ.
По данным АО «Узбекнефтегаз», разработана специальная программа на 2021 год, на основе которой предпринимается ряд мер по проведению 3D сейсмических работ в Устюртской, Бухарской, Кашкадарьинской и Ферганской областях, бурению новых скважин и увеличению запасов углеводородов.
В частности, в июле 2020 года по предложениям специалистов во главе с Мехриддином Абдуллаевым было начато бурение новой 6-й скважины на месторождении Западная мельница, расположенном в Бухарской области.
Бурение новой скважины направлено на выявление дополнительных запасов на этом на месторождении, расширение её нефтегазовых границ, поиск новых пластов и освоение их перспектив, и за последний короткий промежуток времени «Западная мельница» 6-я скважина пробурена на глубину 2860 метров, глубокая часть юрского периода.
Рабочая группа во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым детально проинспектировала процесс бурения скважины №6.
В частности, было отобрано 9 метров горных пород с глубины 2810 метров, выработка керна доведена до 100%, широко обсуждались вопросы, связанные с их продуктивностью.
Председатель правления подчеркнул важность ожидаемых результатов от этой скважины, которая позволит выявить не только месторождение «Западная мельница», но и новые запасы на глубине более 3000 метров.
Для безупречного выполнения этих работ было создано и введено в эксплуатацию все необходимое материально-техническое оснащение ООО «Буровые работы Узнефтегаза».
Было отмечено, что результаты скважины №6 «Западная мельница» послужат не только для ускорения, но и для расширения работ в регионе, для открытия новых перспективных участков и создания огромных и новых возможностей для увеличения запасов углеводородов в Республике.
В ходе исследования специалистами АО «Узлитинефтегаз» была разработана необходимая проектно-сметная документация на бурение скважины № 6 «Западная мельница», в которой предложены новые требования и подходы к увеличению скорости бурения с акцентом на конечный результат то есть на получение продукта природного газа.
Достигнута договоренность о совместном применении опыта специалистов «Узлитинефтегаза» и на других скважинах.
При этом Мубарекское нефтегазодобывающее управление и АО «Узлитинефтегаз» совместно выдвинули новые предложения по организации добычи из новых скважин и ускорению подготовительных работ, оборудованию верхней части месторождений, а также модернизации газотранспортных магистралей.
На «Западной Мельнице» рассмотрены вопросы внедрения дополнительных проектов и даны необходимые указания специалистам.
В конце исследования было рассмотрено состояние оборудования и сооружений, установленных в новой скважине, организация рабочих процессов и условия, созданные для рабочих.
В настоящее время с целью изучения глубоких подземных пластов месторождения «Западная мельница» и определения его геолого-экономических параметров продолжается бурение 6-й скважины.