Меҳмонхонадан тортиб клиникагача — Ўзмиллийбанк хизматлар соҳаси ривожи учун бажарган ишлар ҳақида
![Меҳмонхонадан тортиб клиникагача — Ўзмиллийбанк хизматлар соҳаси ривожи учун бажарган ишлар ҳақида](http://static.xabar.uz/crop/3/8/720_460_95_3893169814.jpg)
Бугунги кунда мамлакатимизда хизмат кўрсатиш соҳасининг ривожи ҳамда унинг мамлакатимиз иқтисодий ўсишидаги улушини ошириш учун кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Таъкидлаш керакки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 майдаги «Хизматлар соҳасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида» ги қарори, мазкур соҳа ривожи учун туртки бўлди.
Жумладан, юқоридаги қарор билан тасдиқланган 2021 йил учун хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича «йўл харитаси» мамлакатимизнинг барча вилоятларини ўз ичига олади.
Давлат раҳбари қарори доирасида хизматлар соҳасининг жойлардаги «Ўзмиллийбанк» АЖ иштирокидаги ривожланиш жараёни билан Самарқанд вилояти мисолида таниши мақсадида, жорий йилнинг 19 ноябрь санасида банк томонидан ОАВ вакиллари учун пресс-тур ташкил этилди.
Дастлаб иштирокчилар аҳолига сифатли ва замонавий меҳмонхона хизматини тақдим этиб келаётган «ZILOL-BAXT» МЧЖ фаолияти билан яқиндан танишдилар.
Таъкидлаш керакки, Самарқанд юртимиздаги кўп асрлик тарихга эга ҳудудлардан бири қаторига киради. Маҳаллий ва чет эллик сайёҳлар оқими доимий равишда ортиб бормоқда.
Қадимий Самарқанднинг меҳмонлари ҳамда сайёҳларига сифатли меҳмонхона хизматини кўрсатиш мақсадида «ZILOL-BAXT» МЧЖ томонидан меҳмонхона қуриш ва жиҳозлаш бўйича бизнес план тақдим этилди. Мазкур лойиҳани амалга ошириш учун «Ўзмиллийбанк» АЖ томонидан 2 млрд. 400 млн сўм миқдорида кредит маблағи ажратилди. Бугунги кунда мазкур меҳмонхонада 15 нафарга яқин ҳодимлар хизмат қилади.
Юқорида таъкидлаб ўтилганидек, Президентнинг «Хизматлар соҳасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори соғлиқни сақлаш тизимини ҳам четлаб ўтмади.
Таъкидлаш керакки, Самарқанднинг административ марказида жойлашган «SOGDA MED CENTRE» МЧЖ «Ўзмиллийбанк» АЖ томонидан Европа тикланиш ва тараққиёт банки орқали умумий қиймати 1,5 млн. АҚШ доллари миқдорида ажратилган кредит эвазига Англия, Туркия, Латвия ва Германиядан келтирилган замонавий диагностика ускуналарига эга бўлди.
Ҳозир ушбу диагностика марказида кардиология, гинекология, урология каби соҳаларда тадқиқотлар олиб борилмоқда. Аҳолига сифатли тиббий хизмат кўрсатилиб, маслаҳатлар берилаётир. Шифо маскани рентгеноскопия ва рентгенография, доплерография, гастроскопия колоноскопия, МСКТ каби юқори технологияли ускуналар билан таъминланган. Масалан, SOMATOM go.Up компьютер томографи пульмонология, оториноларингология, жарроҳлик, нейрохирургия, гастроэнтерология, терапия, кардиология, офтальмологиядаги кенг кўламли клиник вазифаларни ҳал қилиш имконини беради. Инновацион ишланмалар паст нурланиш таъсирида сканерлашни амалга оширишга ёрдам беради.
Вилоятларда замонавий диагностика марказларининг ташкил этилиши аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, сифатли тиббий хизмат кўрсатиш даражасини янада оширишга хизмат қилади.

От гостиницы до клиники — деятельность Узнацбанка по развитию сферы услуг
Руководство нашей республики уделяет особое внимание развитию сферы услуг и увеличению ее доли в экономике, поддержке предпринимательства, а также обеспечению занятости населения. Следует отметить, что особый стимул направлению придало постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускоренному развитию сферы услуг» от 11 мая 2021 года.
В частности, «дорожная карта» по развитию сферы услуг на 2021 год, утвержденная вышеназванным документом, включает в себя все регионы страны.
С целью ознакомления, как при участии АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» осуществляется последовательная работа в рамках постановления главы государства, на примере Самаркандской области, 19 ноября текущего года Банком организован пресс-тур для представителей СМИ в Самаркандскую область.
Кроме того, в ходе пресс-тура участники ознакомились с деятельностью «Фабрики проектов» а также Самаркандским областным филиалом Банка.
Первым пунктом назначения был ООО «ZILOL-BAXT» который оказывает населению современный и качественный гостиничный сервис.
Надо отметить, что, Самарканд является одним из самых древнейших городов нашей родины. Поток иностранных и местных туристов вырастает постепенно. В целях оказать качественные гостиничные услуги посетителям и туристам древнего Самарканда ООО «ZILOL-BAXT» предложили бизнес проект для строительства и оснащения гостиницы. Для реализации проекта АО «Узнацбанком» выделен кредит на сумму 2 млрд. 400 млн. сум. На на сегодняшний день в гостинице трудоустроены 15 человек.
Качественный сервис – довольный гость. Это является формулой развитии гостиничного бизнеса. Сотрудники данной гостиницы следуют этому девизу и предпринимают ряд мер для улучшения качества услуг и повышения квалификации сотрудников, что бы соответствовать международным стандартам.
Как отмечалось ранее, постановление Президента «О мерах по ускоренному развитию сферы услуг» затронуло и здравоохранение.
Надо отметить, в административном центре - Самарканда, следует отметить, что за счет выделенных АО «Узнацбанком» кредитных средств в размере более 1,5 млн. долларов США, по линии Европейского банка реконструкции и развития, ООО «SOGDA MED CENTRE» приобрело современное диагностическое оборудование от ведущих производителей Англии, Турции, Латвии и Германии.
Сейчас этот диагностический центр предоставляет исследования в области кардиологии, гинекологии и урологии вкупе с консультациями и лечебными процедурами. Также здесь на высокотехнологичном оборудовании осуществляют рентгеноскопию и рентгенографию, доплерографию и УЗИ, гастроскопию и колоноскопию, МСКТ всех органов.
К слову, об оборудовании. Например, компьютерный томограф SOMATOM go.Up позволяет решать широкий спектр клинических задач в пульмонологии, оториноларингологии, хирургии, нейрохирургии, гастроэнтерологии, терапии, кардиологии, офтальмологии.
Инновационные решения, реализованные в томографе, дают возможность выполнять сканирование с низкой лучевой нагрузкой и сократить время исследования что очень важно для оптимальной заботы о пациенте.