ЖЧ-2018 ўйинларини стадионда кўриш учун мухлис паспорти олиш керак
Россия Федерацияси ва Халқаро футбол ассосиацияси федерацияси (ФИФА) ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланиши муносабати билан 2018 йил 14 июндан 15 июлгача бўлган вақт мобайнида иштирокчи шаҳарлар Москва, Санкт-Петербург, Сочи, Қозон, Екатеринбург, Калининград, Нижний Новгород, Ростов-на-Дону, Самара, Саранск, Волгоградда футбол бўйича жаҳон чемпионати футбол матчлари ўтказилади.
ЖЧ-2018нинг биринчи матчи ўтказиладиган санадан ўн кун аввал бўлган вақт мобайнида (2018 йил 4 июндан 15 июлгача) Россия Федерациясига ЖЧ-2018 томошабини сифатида келаётган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар РФга кириб келадилар, ЖЧ-2018 охирги матчи ўтказиладиган санадан ўн кун кейин хорижлик томошабинлар уларнинг шахсини тасдиқловчи ва РФда тан олинган ҳужжатлар ва мухлис паспорти (FAN ID) билан визани расмийлаштирмасдан РФдан чиқиб кетади.
Мухлис паспорти чет эл томошабинининг кўрсатилган муддатда РФга кириб келиш, РФда бўлиш ва РФдан чиқиб кетиш ҳуқуқини тасдиқлайди.
Мухлис паспорти (FAN ID) — томошабиннинг шахсийлаштирилган картаси бўлиб, футбол мухлисларини идентификациялаш тизимининг бир бўлаги ҳисобланади ва ЖЧ-2018 томошабинларининг қулайлиги ва хафсизлиги учун берилади. Бундай картани ЖЧ-2018 футбол матчларига чипта(лар) сотиб олган ҳар бир томошабин олиши керак.
Мухлис парпортида унинг исми ёзилган бўлиб, бепул, ҳар бир томошабин учун бир маротаба расмийлаштирилади ва ламинация қилинган бланк кўринишида бўлади.
Чет эл фуқароси паспортининг амал қилиш муддати мухлис паспорти амал қилиш муддатидан (2018 йил 25 июлгача) кам бўлмаслиги керак, бу ҳолда янги паспорт расмийлаштирилмайди.

Информация на период проведения Чемпионата мира по футболу FIFA 2018 года
В связи с подписанием Меморандума о взаимопонимании между Российской Федерацией и Международной федерацией футбольных ассоциаций (FIFA) в период с 14 июня по 15 июля 2018 года в городах-участниках Москва, Санкт-Петербург, Сочи, Казань, Екатеринбург, Калининград, Нижний Новгород, Ростов-на-Дону, Самара, Саранск, Волгоград будут проводиться футбольные матчи Чемпионата мира по футболу FIFA 2018 (далее - ЧМ-2018).
В период, начинающийся за десять дней до даты проведения первого матча ЧМ-2018 (с 04 июня по 15 июля 2018г) иностранные граждане и лица без гражданства, прибывающие в Российскую Федерацию в качестве зрителей ЧМ-2018, въезжают в РФ, а в период, начинающийся через десять дней после даты проведения последнего матча ЧМ-2018 иностранные зрители выезжают из РФ без оформления виз по действительным документам, удостоверяющим их личность и признаваемым РФ в этом качестве, и паспорту болельщика (FAN ID).
Паспорт болельщика подтверждает право иностранного зрителя на въезд, пребывание в РФ и выезд из РФ в указанный период.
Паспорт болельщика (FAN ID) - персонифицированная карта зрителя, которая является частью системы идентификации футбольных болельщиков и выдается в целях комфортного и безопасного пребывания зрителей ЧМ-2018. Такую карту должен получить каждый зритель, купивший билет(ы) на футбольные матчи ЧМ-2018.
Паспорт болельщика является именным, оформляется бесплатно, единожды на каждого зрителя и представляет собой ламинированный бланк.
Срок действия паспорта иностранного гражданина не должен быть менее срока действия Паспорта болельщика (до 25 июля 2018 года), в этом случае новый паспорт не оформляется.