Олимлар банан баргидан автомобиль ишлаб чиқаришни таклиф қилишмоқда
Йоханнесбург университети (ЖАР) олимлари автомобилларни банан баргларидан ишлаб чиқаришни таклиф этишди. Ушбу мақола «Journal of Materials Research and Technology» илмий журналида чоп этилган.
Тадқиқотчилар банан барги тўқимаси углеродли нанотрубка ва эпоксид қатрон билан бирлашиб, шовқин ва тебранишни камайтирадиган материални ҳосил қилишини аниқлашди. Ушбу материалнинг нархи нисбатан арзон бўлиб, автомобилсозликда ишлатилиши мумкин, деган хулосага келишган олимлар.
Бундан ташқари, банан баргларидан ишлаб чиқарилган машиналар экологик тоза ҳамда чидамли бўлади. Мутахассисларнинг фикрича, улардан автомобиль двигателларининг ички қопқоғи ва эшик панелларини ясашда, шунингдек, шовқинни камайтиришда фойдаланиш мумкин.

Автомобили предложили делать из банановых листьев
Ученые из университета Йоханнесбурга (ЮАР) предложили делать автомобили из банановых листьев. Соответствующая статья была опубликована в научном журнале Journal of Materials Research and Technology.
В своей работе исследователи выяснили, что волокна листьев банана в сочетании с углеродными нанотрубками и эпоксидной смолой образуют материал, который подавляет вибрацию и шумы. Полученный материал имеет низкую себестоимость и может применяться в автопроме, подытожили ученые.
Помимо прочего, с использованием банановых листьев машины станут более экологичными и долговечными. Из них, как сообщили специалисты, можно делать внутренние крышки автомобильных двигателей, дверные панели, а также использовать их для шумоизоляции.