«Ўзбекистон ҳаво йўллари» Тошкент-Жидда рейсини очишни режалаштирмоқда
«Ўзбекистон ҳаво йўллари» миллий авиакомпанияси бош директори Бахтиёр Ҳакимов Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Бахтиёр Умаров билан учрашди. Унда «Зиёрат-туризм» дастурини амалга ошириш масаласи муҳокама этилган.
Компания расмий сайтида ёзилишича, учрашувда «Зиёрат-туризм» дастури бўйича сайёҳларни жалб қилиш билан шуғулланиб келаётган сайёҳлик компаниялари вакиллари ҳам иштирок этган. Маълум қилинишича, дастурни муваффақиятли амалга ошириш учун 2018−2019 йиллар қишки навигация давридан Тошкент-Жидда-Тошкент рейсини йўлга қўйишни режалаштирмоқда. Ушбу йўналиш бўйича ҳафтасига бир марта «Ўзбекистон ҳаво йўллари» доимий қатновларини йўлга қўйиш масаласини ишлаб чиқиш тўғрисида келишувга эришилган.
Рейслар «Boeing 767» ва «Boeing 787 Dreamliner» самолётларида амалга оширилади. Бунда зиёрат туризми дастури бўйича Жануби-шарқий Осиё давлатлари сайёҳларини Ўзбекистонга жалб қилиш учун Тошкент-Куала-Лумпур-Тошкент рейслари билан қулай транзит рейсларини ҳисобга олиш режалаштирилган.

«Узбекистон хаво йуллари» может открыть регулярные рейсы Ташкент-Джидда
В Дирекции НАК «Узбекистон хаво йуллари» состоялась встреча делегаций авиакомпании и Государственного комитета по развитию туризма Республики Узбекистан с участием Генерального директора авиакомпании Хакимовым Б.И. и председателем Госкомтуризма Умаровым Б.Н.
Как сообщает пресс-служба НАК, в ходе переговоров обсуждена концепция дальнейшего развития «зиерат-туризма» в нашей стране, роль национального авиаперевозчика в данном вопросе, а также возможность открытия регулярных рейсов по маршруту Ташкент-Джидда-Ташкент.
По итогам встречи достигнута договоренность о дальнейшей проработке вопроса ввода регулярных рейсов НАК по маршруту Ташкент-Джидда-Ташкент с частотой один раз в неделю начиная с зимней навигации 2018-2019 годов. Рейсы на комфортабельных авиалайнерах Boeing 767, 787 Dreamliner будут планироваться с учетом обеспечения удобных стыковок с рейсами Ташкент-Куала-Лумпур-Ташкент для перевозки туристов из стран Юго-восточной Азии в Узбекистан по программе паломнического туризма.