«Ўзбектелеком»: Тезлик ошиб, нархлар туширилади
«Ўзбектелеком» АК кўрсатилаётган хизматлар ҳажмини ва абонентлар сонини ошириш, интернетга уланишни янада юқори тезликда тақдим этишга йўналтирилган бир қатор лойиҳаларни амалга оширмоқда, деб хабар берди компания матбуот хизмати.
Маълум қилинишича, 2019 йилнинг тўрт ойи мобайнида қуйидаги ишлар амалга оширилган:
- Линия кабел хўжаликларини техник меъёрда сақлаш мақсадида эскирган телефон тармоғи линияларини таъмирланди, 4 минг км.дан ортиқ турли сиғимдаги кабел маҳсулотлари янгиланди, республиканинг барча ҳудудларида xDSL технологияси орқали тақдим этилаётган телекоммуникация хизматлари сифати кўрсаткичлари оширилди.
- 150 мингдан ортиқ сиғимга эга, тармоққа кенг полосали уланиш қурилмалари ўрнатилиши натижасида абонентларга FTTx технологиялари бўйича оптик алоқа линиялари орқали телекоммуникация хизматлари тақдим этилмоқда. Жорий йилнинг биринчи чораги давомида 2 408 та кўп қаватли уйлар, 1 108 та умумтаълим мактаблари замонавий телекоммуникация хизматлари билан таъминланди.
- «Ўзбектелеком» АК томонидан 2019 йил бошидан аҳоли ва бошқа ижтимоий соҳа муассасаларига GPON технологияси орқали замонавий телекоммуникация хизматларини тақдим этиш мақсадида 5 минг км.дан ортиқ оптик алоқа кабеллари ётқизилди.
«Ўзбектелеком» АК Чақириқларни қайта ишлаш ягона маркази иши сифати ва самарадорлигини ошириш учун республиканинг барча вилоятларидан қўнғироқларни «1084» ва «1086» қисқа рақамларига қайта йўналтирилиб, қўнғироқларни қабул қилиш тизими марказлаштирилди.
Ўзбекистоннинг барча вилоятларида ҳозирги вақтда абонентларни улаш учун умумий сиғими 146 944 портга эга GPON ҳамда 54 272 портли VDSL технологияси қурилмаларни монтаж ва созлаш ишлари олиб борилмоқда ва жорий йилнинг 2-чораги якунига қадар тўлиқ ишга тушириш режалаштирилган. Шунингдек, жорий йил 3-чораги якунига қадар қўшимча 600 мингдан ортиқ портга эга GPON қурилмалари етказиш режалаштирилган.
Телекоммуникация тармоқларини модернизация қилиш давом этмоқда. Тезлик ошиб, нархлар туширилмоқда, дейилади компания хабарида.

АК «Узбектелеком» расширяет оптические линии связи. Скорости растут, тарифы снижаются!
АК «Узбеклетеком» реализует ряд проектов направленных на дальнейшее увеличения абонентской базы и объемов оказываемых услуг, предоставления более высоких скоростей доступа к сети интернет, сообщает пресс-служба компании.
Только за первые четыре месяца 2019 года были выполнены следующие работы:
• Для поддержания линейно-кабельных сооружений в соответствии требованиями технических норм, был произведён ремонт и модернизация телефонных линий связи, обновлено более 4 тыс. км кабелей связи различных типов и ёмкостей, а также улучшены параметры связи и качество услуг предоставляемых по технологии xDSL, во всех регионах республики.
• Установлено оборудование ШПД общей емкостью более 150 тыс. портов, в результате чего абонентам были предоставлены телекоммуникационные услуги на основе оптических линий связи по технологиям FTTx. В течение первого квартала текущего года обеспечено современными услугами связи 2 408 многоэтажных домов,
1108 общеобразовательных школ.
• Кроме того, с начала 2019 года АК «Узбектелеком» было проложено более 5 тыс.км волоконно-оптических линий связи для предоставления современных телекоммуникационных услуг с использованием технологии GPON для населения и других социальных объектов.
Foto: «O‘zbektelekom»
В целях дальнейшего улучшения качества предоставляемых услуг в Единый центр обработки вызовов АК «Узбектелеком» были перенаправлены звонки со всех регионов страны на номера «1084» и «1086», централизована система приема заявок. Это значительно повысило качество обслуживания обращений клиентов.
В настоящее время ведутся монтажные работы по установке оборудования VDSL общей емкостью 54 272 порта, а также оборудования GPON ёмкостью 146 944 порта по всем регионам Узбекистана и будут введены в эксплуатацию в течение второго квартала 2019 года. Кроме этого, до конца 3 квартала текущего года планируется поставка дополнительного оборудования по технологии GPON общей ёмкостью более 600 тыс. портов.