Сайловчиларни сийлагани айтилаётган номзодга нисбатан маъмурий иш қўзғатилди
Халқ депутатлари Тошкент шаҳар кенгаши депутатлигига номзод А.А.га нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарликка оид иш қўзғатилди. Айни маълумотни Бош прокуратура матбуот хизмати тасдиқлади.
Айтилишича, А.А. ўз номзоди кўрсатилган ҳудудда ўтказилган ярмаркада иштирок этиб, «O'zLidep» логотипи туширилган пештахталар орқали ўзи раҳбар бўлган ташкилот томонидан ишлаб чиқарилган ун ва ёғ маҳсулотларини арзонлаштирилган нархларда сотиш хизматини кўрсатган. Шу жараёнда сайловчилар билан учрашиб, сайловолди ташвиқотларини олиб боргани аниқланган. Сайлов кодексининг 44-моддасига кўра, ташвиқотни сайловчиларга имтиёзли шартларда товарлар етказиб бериш, хизматлар кўрсатиш билан қўшиб олиб бориш тақиқлади. Акс ҳолда, шахс МЖтКнинг (Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекс) 51-5-моддасида кўзда тутилган маъмурий жавобгарликка тортилиши мумкин.
Айни пайтда А.А.га нисбатан тўпланган материаллар мазмунан кўриб чиқиш учун Чилонзор тумани маъмурий судига юборилган.
МЖтКнинг қайд этилган моддасида сайлов ташвиқотларини бузган номзод энг кам иш ҳақининг етти бараваридан ўн бараваригача миқдорда маъмурий жарима жазосига тортилиши кўрсатилган.

Кандидат в депутаты, который хотел подкупить избирателей маслом и мукой, будет привлечен к ответственности
Против кандидата в депутаты Ташкентского городского кенгаша народных депутатов Аброра Ахмедова возбуждено дело об административном правонарушении. Информацию подтвердили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Напомним, ранее в сети распространилась информация о том, что кандидат в депутаты продавал местным жителям масло и муку по низким ценам.
Кандидат в депутаты нарушил статью 44 (проведение предвыборной агитации) Избирательного кодекса Республики Узбекистан. В данной статье запрещается проведение агитации, сопровождаемой предоставлением избирателям бесплатно или на льготных условиях товаров, услуг (кроме информационных), а также выплатой денежных средств. В противном случае, кандидат будет привлечен к административной ответственности по статье 51-5 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
Согласно вышеуказанной статье, нарушение кандидатом, доверенным лицом, представителем политической партии, должностным лицом условий и порядка проведения предвыборной агитации, агитации по вопросам, вынесенным на референдум, влечет наложение штрафа от семи до десяти минимальных размеров заработной платы.