«UzAuto Motors» 1 октябрдан нархларни оширмайдиган бўлди, фақат...
«UzAuto Motors» АЖ 2019 йилнинг 1 октябридан эътиборан Ўзбекистон Республикаси Президенти қарорига асосан юртимизда ишлаб чиқарилган янги автотранспорт воситаларини сотиб олганлик учун Республика йўл жамғарамасига амалга ошириладиган 3 фоиз миқдоридаги йиғим автотранспорт воситалари ишлаб чиқарувчилари томонидан тўланиши белгилангани ҳақида маълум қилди.
«Мазкур ўзгариш ўз навбатида харидорлар учун қўшимча қулайлик сифатида хизмат қилади. Эндиликда харидорлар аввал Республика йўл жамғармасига амалга ошириладиган 3 фоиз тўловни автомобиль харид қилаётган чоғида автомобиль нархи билан бирга амалга ошириши лозим бўлади», дейилади хабарда.
Жорий йилнинг 1 октябрига қадар дилерлик корхонаси билан олди-сотди шартномасини имзолаган, аммо ҳали автомобилини олмаган харидорлар билан қўшимча келишув имзоланади ҳамда харидор томонидан 3 фоиз тўлов автомобилни қабул қилиб олиш чоғида дилерлик корхонасига тўланиши керак бўлади. Шу билан харидорлардан Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар органларида тўланадиган Республика йўл жамғармасига амалга ошириладиган 3 фоиз мажбурий йиғим олинмаслиги маълум қилинган.
Айтиш жоизки, «UzAuto Motors» АЖ 1 октябрдан эътиборан ҚҚС тўловчисига айланади ва компания томонидан мазкур ҳолат харидорларга ортиқча сарф-ҳаражат ва ноқулайлик келтириб чиқармаслиги учун барча саъй-ҳаракатлар амалга оширилган ҳамда автомобиль нархлари Республика йўл жамғармасига амалга ошириладиган мазкур тўловни инобатга олмаганда ўзгаришсиз қолдирилган.
«Ҳурматли харидорлар! Сиздан автомобиль хариди чоғида дилерлик корхоналари ходимлари томонидан нархлар ошиши борасида берилаётган бошқа маълумотларга ишонмасликни, барча расмий маълумотлар фақат компаниянинг расмий сайтида эълон қилиниши ҳамда автомобилларингиз шартномада белгиланган муддатларда тақдим этилишини маълум қиламиз», дейилади «UzAuto Motors» АЖ хабарда.

Покупатели новых автомобилей больше не будут платить проценты от стоимости авто в ГАИ
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан, ранее платившийся сбор в размере 3% в Республиканский дорожный фонд за приобретения новых автотранспортных средств отечественного производства, с 1 октября 2019 года уплачивается производителями автотранспортных средств. Об этом сообщили в пресс-службе компании «UzAuto Motors».
«Данное изменение послужит дополнительным удобством для покупателей. В частности, учитывая, что общая оплачиваемая сумма не влечет за собой никаких дополнительных расходов для клиента, покупатель оплачивает одним платежом стоимость автомобиля и обязательный сбор в Республиканский дорожный фонд там, где приобретается автомобиль»,-отмечается в сообщении.
Сообщается, что с покупателями, с которыми были заключены договора на куплю-продажу автомобиля до 1 октября 2019 года и которые не получили еще свои автомобили, будут заключены дополнительные соглашения, по которым покупателю необходимо будет доплатить 3% от суммы при получении автомобиля. При этом с покупателей не будет взыматься обязательный сбор в размере 3% в Республиканский дорожный фонд за приобретение новых автотранспортных средств отечественного производства в органах Министерства внутренних дел Республики Узбекистан.
Отмечается, что АО «UzAuto Motors» с 1 октября 2019 года становится плательщиком НДС и компанией приложены все усилия для сохранения текущего уровня цен без учета оплаты сборов в Республиканский дорожный фонд.
Также сообщается о том, что информация, предоставляемая сотрудниками дилерских предприятий касательно повышения цен, является не достоверной. Вся официальная информация будет опубликована только на официальном сайте и страницах компании в социальных сетях, а ваш автомобиль будет предоставлен в сроки, указанные в договоре.