Президент Корея Миллий Ассамблеяси Спикерини қабул қилди
Президент Шавкат Мирзиёев 17 декабрь куни Корея Республикаси ва Марказий Осиё давлатлари парламентлари раҳбарларининг учинчи учрашувида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Корея Республикаси Миллий Ассамблеяси Спикери У Вон Шик бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида олий мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Корея Республикаси Президенти Ли Чжэ Мённинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон ва Корея Республикаси ўртасидаги алоҳида стратегик шерикликни, жумладан, парламентлар ҳамкорлиги орқали янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Сиёсий ва парламентлараро алоқалар жадал тус олгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми ҳамда Кореядан, биринчи навбатда, иқтисодиётни модернизация қилиш ва юқори технологияли саноат тармоқларини ривожлантиришга йўналтирилаётган инвестицияларнинг сони ортиб бормоқда.
Гуманитар ва таълим алмашинувлари кенгаймоқда. Ўзбекистонда Корея етакчи университетларининг тўртта филиали, шунингдек, мамлакатимиз ҳудудларидаги профессионал таълим марказлари муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Инфратузилмани ривожлантириш, транспорт ва логистика, нодир металлар ва ўта муҳим хомашёни қайта ишлаш, шунингдек, қонун ижодкорлиги фаолиятини рақамлаштириш ва бошқарувда илғор ечимларни жорий этиш бўйича кооперация лойиҳаларини амалга ошириш қўллаб-қувватланди.
Парламентлараро ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқиш ҳамда парламентлардаги «дўстлик гуруҳлари» ишини фаоллаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Бўлажак олий даражадаги, жумладан, «Марказий Осиё – Корея Республикаси» саммити доирасидаги тадбирларнинг кун тартибини пухта тайёрлаш зарурлиги қайд этилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 17 декабря принял делегацию Национальной Ассамблеи Республики Корея во главе со Спикером У Вон Шиком, прибывшую в нашу страну для участия в третьем заседании руководителей парламентов Республики Корея и государств Центральной Азии.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента Республики Корея Ли Чжэ Мёна.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития отношений особого стратегического партнёрства между Узбекистаном и Республикой Корея, в том числе по линии парламентов.
С удовлетворением отмечены интенсивные политические и межпарламентские контакты. Растут объемы товарооборота и корейских инвестиций, прежде всего в модернизацию экономики и создание высокотехнологичных производств.
Расширяются гуманитарные и образовательные обмены.
В Узбекистане успешно работают 4 филиала ведущих корейских вузов, а также центры профессионального образования в регионах страны.
Выражена поддержка реализации проектов кооперации в сферах инфраструктурного развития, транспорта и логистики, переработки редких металлов и критического сырья, а также цифровизации законотворческой деятельности и внедрения передовых управленческих решений.
Подчеркнута важность подготовки Программы межпарламентского сотрудничества, а также активизации работы «групп дружбы» в парламентах.
Указано на необходимость тщательной подготовки повестки предстоящих мероприятий на высшем уровне, в том числе в рамках саммита «Центральная Азия – Республика Корея».