Shavkat Mirziyoyev yana bir qonunni imzoladi
Qonun (O‘RQ–754, 15.02.2022-y.) bilan Jinoyat kodeksining 132-moddasiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, davlat muhofazasiga olingan moddiy madaniy meros ob’yektlarini nobud qilish, buzish yoki ularga shikast yetkazish:
● takroran yoki xavfli retsidivist tomonidan;
● ko‘p miqdorda zarar yetkazgan holda;
● bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib sodir etilgan bo‘lsa, 5 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanishi mumkin.
O‘sha harakatlar juda ko‘p miqdorda zarar yetkazgan holda sodir etilsa, 7 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Qonun bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, Madaniy meros agentligi va uning hududiy boshqarmalari ko‘rsatmalarini bajarmaganlik uchun ma’muriy javobgarlik belgilandi.
Ushbu huquqbuzarlikni sodir etganlik:
- fuqarolarga BHMning 3 baravarigacha (810 ming so‘mgacha);
- mansabdor shaxslarga esa 5 baravarigacha (1 mln 350 ming so‘mgacha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.

В Уголовный кодекс Узбекистана внесли поправки
В соответствии с поправками в статью 132 Уголовного кодекса законом (ЗРУ №754 от 15.02.2022 года), подписанным Президентом, за уничтожение, снос или повреждение объектов материального культурного наследия, находящихся под охраной государства, может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 5 лет, если оно совершено:
- повторно или опасным рецидивистом;
- с причинением крупного ущерба;
- в случае совершения группой лиц по предварительному сговору.
Те же действия, совершенные с причинением особо крупного ущерба, наказываются лишением свободы до семи лет.
Согласно дополнениям, к Кодексу об административной ответственности, законом установлена административная ответственность за невыполнение предписаний Агентства культурного наследия и его территориальных управлений.