Donald Tramp XVIII asr aeroportlari haqida aytgan gapiga izoh berdi
AQSh prezidenti Donald Tramp mustaqillik uchun XVIII asrda kechgan kurash haqidagi ma’ruzasida nima uchun aeroportlar haqida gapirganiga izoh berdi. Uning aytishicha, adashib ketishiga telesufler ishlamay qolgani sabab bo‘lgan.
«Telesufler ishlab turdi-turdi va keyin o‘chib qoldi. Batamom o‘chdi», — deydi Tramp jurnalistlar bilan bo‘lgan uchrashuvda.
Uning ta’kidlashicha, ma’ruza matnini ko‘rsatib turadigan monitorning o‘chib qolishiga yomg‘ir sabab bo‘lgan. «Men shundoq ham ma’ruzani juda yaxshi bilardim. Boz ustiga yomg‘ir tufayli suflerdan o‘qib berish juda qiyin bo‘layotgandi», — deya bayonot bergan prezident.
Eslatib o‘tamiz, Donald Tramp AQSh mustaqilligi nishonlanadigan 4 iyul sanasida so‘zlagan nutqida quyidagilarni aytgan edi: «Velli-Forjda kontinental armiya qahraton qish bilan to‘qnash keldi, Delaver suvlari bo‘yicha shuhrat qozondi va Yorktaunda Kornuolllisdan (Britaniya generali) g‘alabani tortib oldi. Bizning armiyamiz havoda ustunlikka ega bo‘ldi, qal’alarni qo‘lga kiritdi, aeroportlarni egalladi va bajarish lozim bo‘lgan barcha ishni amalga oshirdi».
Eslatib o‘tamiz, Amerikaning mustaqilligi uchun kurash 1775 yildan to 1783 yilga qadar davom etgan va urush yakuniga ko‘ra Buyuk Britaniya AQShning mustaqilligini tan olishga majbur bo‘lgan edi. Tarixdagi ilk samolyot parvozi esa 1903 yilda amalga oshirilgan.

Трамп объяснился за рассказ об аэропортах XVIII века
Неисправный телесуфлер стал причиной того, что американский президент Дональд Трамп упомянул аэропорты, рассказывая о войне за независимость США. Об этом рассказал сам политик, его слова передает CNN.
«Он работал-работал, а потом перестал. Вырубился напрочь», — сообщил хозяин Белого дома на брифинге для журналистов.
По его словам, устройство, вероятно, вышло из строя из-за дождя. «Я и так отлично знал всю речь, так что справился и без него. Да и вообще: из-за дождя смотреть на суфлер было довольно тяжело», — заключил президент.
Ранее 4 июля американский лидер, выступая перед нацией в честь Дня независимости, сказал: «Континентальная армия в Вэлли-Фордж столкнулась с суровой зимой, обрела славу в водах Дэлавера и вырвала победу у [британского генерала Чарльза] Корнуоллиса в Йорктауне. Наша армия господствовала в воздухе, брала бастионы, занимала аэропорты, делала все, что нужно».
Американская война за независимость продлилась с 1775 по 1783 год, после ее окончания Британская империя была вынуждена признать независимость Соединенных Штатов Америки.