O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti MDHning norasmiy sammitida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 6-dekabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo mamlakatlar Davlat rahbarlari kengashining Sankt-Peterburg shahrida bo‘lib o‘tgan norasmiy majlisida ishtirok etdi. Bu haqda Prezident Matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin kutib oldi.
Suratga tushish marosimidan so‘ng MDHga a’zo davlatlar rahbarlarining norasmiy uchrashuvi boshlandi.
Alohida ta’kidlash kerakki, mamlakatimizning Hamdo‘stlikka a’zo davlatlar bilan hamkorligi turli yo‘nalishlarda izchil va har tomonlama rivojlanib bormoqda.
Prezidentimiz joriy yil 28-sentyabr kuni Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan MDH Davlat rahbarlari kengashi majlisida ishtirok etgan edi.
O‘tgan davrda mamlakatimiz MDH doirasida o‘nta tarmoq bo‘yicha hamkorlikka qo‘shildi. O‘zbekiston tashkilot Parlamentlararo assambleyasining to‘la huquqli a’zosi bo‘ldi, O‘simliklar karantini bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash, Fan-texnika va innovatsiya sohalarida hamkorlik bo‘yicha davlatlararo kengash, Agrosanoat majmui masalalalari bo‘yicha kengash, Atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish bo‘yicha komissiya, MDHga a’zo davlatlar xavfsizlik organlari va maxsus xizmatlari rahbarlari kengashi, MDHning xizmatlar bo‘yicha erkin savdo hududi to‘g‘risida bitimini ishlab chiqishga oid yuqori darajali ishchi guruh va boshqa organlar faoliyatiga qo‘shildi.
O‘zbekiston MDH makonida o‘zaro bozorlarni shakllantirish, bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish, xalqaro va mintaqaviy transport yo‘laklaridan samarali foydalanish tarafdoridir.
Joriy yilda O‘zbekiston Hamdo‘stlik doirasida Mudofaa vazirlari kengashi, Urug‘chilik masalalari bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash, Standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish bo‘yicha kengash, Geodeziya, kartografiya, kadastr va Yerni masofadan turib zondlash bo‘yicha davlatlararo kengash majlislari va ko‘plab boshqa muhim tadbirlarni o‘tkazdi. Bu turli sohalarda ko‘p qirrali o‘zaro manfaatli hamkorlikni sezilarli darajada faollashtirish, iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni mustahkamlash, sanoat kooperatsiyasini kengaytirish imkonini berdi.
Uchrashuvda Hamdo‘stlik davlatlarining savdo-iqtisodiy hamkorligini yanada rivojlantirish, o‘zaro savdo hajmini oshirish, transport-kommunikatsiya salohiyatidan samarali foydalanish, shuningdek, xavfsizlikni mustahkamlash, zamonaviy xatar va tahdidlarning oldini olish va ularga qarshi kurashish masalalariga e’tibor qaratildi.
Gumanitar, ta’lim va turizm sohalarida almashuvlarni izchil davom ettirish zarurligi ta’kidlandi.
Tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham muhokama qilindi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasi kelasi yil MDHda hamrais, 2020-yilda esa MDH Davlat rahbarlari sammitiga mezbon bo‘ladi.
MDH norasmiy sammiti doirasida Prezidentimiz qator davlat rahbarlari bilan ikki tomonlama suhbatlar o‘tkazdi. Ularda 2018-yilda samarali sheriklikning asosiy yakunlari va kelgusidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Sankt-Peterburg shahriga tashrifi yakuniga yetdi.

Президент Республики Узбекистан принял участие в неформальном саммите СНГ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 декабря 2018 года принял участие в неформальном заседании Совета глав государств-участников Содружества Независимых Государств в городе Санкт-Петербурге. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Главу нашего государства Шавката Мирзиёева встретил Президент Российской Федерации Владимир Путин.
После церемонии фотографирования началась неформальная встреча глав государств-участников СНГ.
Необходимо особо отметить, что взаимодействие нашей страны с государствами-участниками Содружества последовательно развивается по различным направлениям.
Глава Узбекистана участвовал в заседании Совета глав государств-участников СНГ, прошедшем 28 сентября текущего года в городе Душанбе.
За последний период наша страна присоединилась к 10 органам отраслевого сотрудничества Содружества. Узбекистан стал полноправным членом Межпарламентской ассамблеи, присоединился к деятельности Координационного совета по карантину растений, Межгосударственного совета по сотрудничеству в научно-технической и инновационной сферах, Совета по вопросам агропромышленного комплекса, Комиссии по использованию атомной энергии в мирных целях, Совета руководителей органов безопасности и специальных служб государств-участников СНГ, рабочей группы высокого уровня по разработке Соглашения о зоне свободной торговли услугами СНГ и другим.
Узбекистан выступает за формирование взаимных рынков, упрощение таможенных процедур, эффективное использование международных и региональных транспортных коридоров на пространстве СНГ.
В этом году Узбекистан провел ряд важных мероприятий в рамках Содружества, в том числе заседания Совета министров обороны, Координационного совета по вопросам семеноводства, Совета по стандартизации, метрологии и сертификации, Межгосударственного совета по геодезии, картографии, кадастру и дистанционному зондированию Земли, а также многие другие. Это позволило значительно активизировать взаимовыгодное многоплановое сотрудничество в различных сферах, укрепить экономические и инвестиционные связи, расширить промышленную кооперацию.
На встрече было уделено внимание вопросам дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества, наращивания объемов взаимной торговли, эффективного использования транспортно-коммуникационного потенциала государств Содружества, а также укрепления безопасности, предупреждения и противодействия новым вызовам и угрозам современности.
Отмечена необходимость последовательного продолжения гуманитарных, образовательных и туристических обменов.
Обсуждены и другие вопросы, представляющие интерес для сторон.
Необходимо отметить, что Республика Узбекистан в следующем году будет сопредседателем в Содружестве, а в 2020 году примет саммит глав государств СНГ.
В рамках участия в неформальном саммите СНГ Президент Узбекистана провел двусторонние беседы с главами ряда государств, в ходе которых обсуждены основные итоги плодотворного партнерства в 2018 году и перспективные направления сотрудничества на предстоящий период.