Rossiyadan pul o‘tkazmalari bo‘yicha muammolarga izoh berildi
O‘zbekiston Markaziy banki Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi transchegaraviy pul o‘tkazmalari faoliyati yuzasidan bayonot berdi. Unga ko‘ra:
- bugungi kunda mavjud vaziyatdan kelib chiqqan holda ayrim xalqaro pul o‘tkazmalari operatorlari faoliyatida vaqtinchalik uzilishlar yoki to‘xtalishlar kuzatilmoqda.
- Rossiya Federatsiyasidan O‘zbekistonga pul o‘tkazmalarini amalga oshiruvchi ko‘plab tizimlar yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, ba’zi tizimlarda uzilishlar vujudga kelganda ularning boshqa muqobilidan foydalanish imkoniyati mavjud.
- Xalqaro pul o‘tkazmalarining aholi uchun dolzarbligidan kelib chiqib, tijorat banklari tomonidan mamlakatimiz hududida ularning uzluksiz faoliyati uchun zarur choralar ko‘rib borilmoqda.

Центральный банк прокомментировал ситуацию с денежными переводами из России
Центральный банк Узбекистана прокомментировал приостановку и перебои в работе системы денежных переводов между Россией и Узбекистаном в ряде банков страны.
«В связи с актуальностью международных денежных переводов для населения банки Узбекистана принимают необходимые меры для их бесперебойной работы», — говорится в сообщении.
В заявлении отмечается, что имеется множество систем денежных переводов из Российской Федерации в Узбекистан, и в случае перебоев в работе некоторых систем возможно использование другой альтернативы.