Surxondaryo viloyat Denov shahrida vafot etgan bir nafar bemorda koronavirus infeksiyasi tasdiqlandi. Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, Denov shahrida yashagan, 1961-yilda tug‘ilgan marhum bemor B.X. so‘nggi 5 yildan buyon ikki tomonlama o‘pkaning o‘tkir bronxopnevmoniyasi tashxisi bilan davolanib kelgan. Shu yilning 19 iyun kuni bemor (ayol) murojaatiga ko‘ra, olingan namunada koronavirus infeksiyasi mavjudligiga gumon qilingan va bemor tez yordam mashinasida tuman yuqumli kasalliklar shifoxonasiga yotqizilgan.
Shifoxonada bemorga «Ikki tomonlama o‘tkir bronxopnevmoniya. O‘tkir yurak va o‘pka yetishmovchiligi og‘ir darajasi, koronavirus infeksiyasiga gumon» tashxisi qo‘yilgan. Bundan tashqari, bemorda «O‘pkaning surunkali obstruktiv kasalligi, surunkali piyelonefrit, kamqonlikning o‘rta og‘ir darajasi» yondosh kasalliklar tashxisi ham qo‘yilgan.
Bemorga ko‘rsatilgan tezkor tibbiy yordam va reanimatsion muolajalarga qaramasdan u yurak-qon tomir va o‘pka yetishmovchiligidan vafot etgan.
Respublika sanitariya-epidemilogik osoyishtaligi agentligining maxsus referens laboratoriyasi xulosasiga ko‘ra, marhumdan olingan namunada koronavirus infeksiyasi tasdiqlangan. U bilan muloqotda bo‘lgan oila a’zolari, yaqinlari va boshqa fuqarolar qat’iy karantinga olingan bo‘lib, ushbu holat yuzasidan epidemiologik surushtiruv ishlari olib borilmoqda.

20-ая смерть. В Сурхандарьинской области скончалась 59-летняя женщина с коронавирусом
В Узбекистане скончалась еще одня пациентка с коронавирусом. Об этом сообщили в Министерстве здравоохранения.
Жительница города Денау 1961 года рождения Б.Х на протяжении последних пяти лет лечилась от двусторонней острой бронхопневмонии.
19 июня она заподозрила у себя коронавирус. После этого женщина была доставлена в районную инфекционную больницу. Отмечается, что пациентка на протяжении последних пяти лет лечилась от двусторонней острой бронхопневмонии
В больнице пациентке диагностировали двустороннюю острую бронхопневмонию, тяжелую форму острой сердечной и легочной недостаточности и подозрение на коронавирусную инфекцию. Также у нее были сопутствующие заболевания, такие как, хроническая обструктивная болезнь легких, хронический пиелонефрит, анемия средней и тяжелой степени.
Несмотря на оказанную своевременную медицинскую помощь и усилия врачей, пациентка умерла от сердечно-сосудистой и легочной недостаточности.
Согласно заключению специальной справочной лаборатории Республиканского агентства санитарно-эпидемиологического надзора, у женщины была подтверждена коронавирусная инфекция. Члены семьи, родственники и другие граждане, контактирующие с ней, были взяты на карантин. По данному случаю проводится эпидемиологическое расследование.