«O‘zmilliybank» AJ Rossiyadan kredit liniyalarini jalb etish bo‘yicha shartnomalar imzoladi
Joriy yilning 25 dekabr kuni Moskvada «O‘zmilliybank» AJ delegatsiyasi «VEB.RF» davlat taraqqiyot korporatsiyasi va «Roseksimbank» AJ rahbariyati bilan ishchi uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama va ShHT IKO doirasidagi hamkorlik natijalari sarhisob qilinib, yangi 2021 yil uchun istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish rejalari va imkoniyatlari muhokama qilindi.
«VEB.RF» — «O‘zmilliybank» AJ ning strategik sherigi bo‘lib, Rossiya Federatsiyasining yuqori texnologik uskunalarini O‘zbekiston Respublikasiga yetkazib berishni moliyalashtirish bilan bog‘liq qator investitsiya loyihalarini amalga oshirib kelmoqda. Shuningdek hamkorlik doirasida Rossiya sanoat va savdo vazirligi dasturi bo‘yicha imtiyozli subsidiyalashtirilgan moliyalashtirish amalga oshirilyapti. O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishda Milliy bankning faol ishtiroki ijobiy natija bermoqda.
Yig‘ilish natijasida imtiyozli foiz stavkasini hisobga olgan holda, VEB.RF va «Roseksimbank» AJ bilan jami 4,8 milliard rubl miqdorida kredit liniyalarini ochish bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Jalb qilingan kredit liniyalari doirasida transport vazirligi huzuridagi avtomobil yo‘llari davlat qo‘mitasi, Toshkent shahri va yana 12 ta shahar hokimliklari ehtiyoji uchun 581 dona zamonaviy yo‘l-maxsus texnikalarini sotib olish ko‘zda tutilgan.
Hozirgi kunda O‘zbekistonda shaharsozlik, transport infratuzilmasini rivojlantirish, shahar kommunikatsiyalari sifatini oshirish va yo‘llarning tegishli holatiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Ushbu holat kredit liniyasini jalb qilishning dolzarbligini oshiradi. Ixtisoslashtirilgan yo‘l texnikasi parkini yangilash poytaxt va viloyatlar markazini obodonlashtirish imkonini beradi.
«Roseksimbank» AJning asosiy vazifasi Rossiya Federatsiyasi korxonalarining eksport operatsiyalarini yengillashtirish hisoblanadi. Milliy bank va «Roseksimbank» AJ o‘rtasida ilk marta imzolangan shartnoma ushbu davlat ixtisoslashtirilgan rivojlanish instituti bilan hamkorlikni kengaytirishda muhim bosqichga aylanadi.
«VEB.RF» va «Roseksimbank» singari Rossiyaning yirik banklari hamda «O‘zmilliybank» AJ o‘rtasidagi samarali hamkorlik mamlakatimiz bank tizimida yangi kredit liniyalarini rivojlantirish va yuqori sifatli xizmat ko‘rsatish imkoniyatini kengaytirish bo‘yicha olib borilgan ishning samarali davomidir.
Rossiya moliya institutlarining kredit liniyalarini rublda jalb qilish — Shanxay Hamkorlik Tashkilotining banklararo assotsiatsiyasiga a’zo banklarning ShHT hududida milliy valyutalardan foydalanishni kengaytirish masalasiga qo‘shma yondashuvlar to‘g‘risidagi kelishuvlarining amalda bajarilishi hisoblanadi.
«O‘zmilliybank» AJ «VEB.RF» bilan birgalikda bir qator investitsiya loyihalarini amalga oshirmoqda, xususan, bugungi kunga qadar, jami miqdori 275 million dollarga teng bo‘lgan 6 ta kredit shartnomasi imzolandi. Hamkorlik gidroenergetika, issiqlik energetikasi, transport va shahar infratuzilmasini rivojlantirishdagi loyihalarni moliyalashtirishga qaratilgan.
Ma’lumot uchun: «VEB.RF» — davlat ijtimoiy va iqtisodiy siyosatini amalga oshiradigan milliy rivojlanish banki bo‘lib, tijorat banklari bilan hamkorlikda infratuzilma, sanoat, ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish va texnologik salohiyatni oshirishga qaratilgan yirik loyihalarni moliyalashtiradi.
«Roseksimbank» ixtisoslashtirilgan davlat banki bo‘lib, uning asosiy maqsadi Rossiyaning eksport qiluvchi kompaniyalari uchun moliyaviy resurslardan foydalanish imkoniyatini ta’minlash va Rossiyaning tabiiy bo‘lmagan eksportini oshirishga ko‘maklashishdir. Hukumat agenti sifatida bank Rossiya eksportini kafolatli qo‘llab-quvvatlash sohasida davlat siyosatini olib borish, eksportchilarga sanoat mahsulotlarini targ‘ib qilishda ko‘maklashish, ularga uzoq muddatli kredit olish imkoniyatini berish va boshqalar uchun javobgardir.

Узнацбанком подписаны заемные соглашения с Государственной корпорацией развития «ВЭБ.РФ» и АО «Росэксимбанк» по привлечению кредитных линий на сумму 4,8 млрд. российских рублей
25 декабря т.г. в г. Москва состоялась рабочая встреча делегации Узнацбанка с руководством Государственной корпорации развития «ВЭБ.РФ» и АО «Росэксимбанк».
Во время встречи подведены итоги сотрудничества текущего года, как в рамках двустороннего межбанковского сотрудничества, так и МБО ШОС, обсуждены планы и возможности финансирования перспективных проектов на новый 2021 год.
ВЭБ.РФ является стратегическим партнером Узнацбанка в рамках реализации целого ряда инвестиционных проектов, связанных с финансированием поставок российского высокотехнологичного оборудования в Республику Узбекистан, предоставлении льготного субсидированного финансирования в рамках программы Министерства промышленности и торговли России. Активное участие банка в развитии торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Россией дают положительные результаты.
Результатом нынешней встречи стало подписание договоров об открытии кредитных линий с Государственной корпорацией развития «ВЭБ.РФ» и АО «Росэксимбанк» на общую сумму 4,8 млрд. рублей, на условиях субсидированной льготной процентной ставки.
В рамках привлекаемых кредитных линий предусмотрена реализация проекта по приобретению современной дорожной спецтехники в количестве 581 единиц для нужд Государственного комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта, хокимията г. Ташкента и 12 городов республики.
В настоящее время в Узбекистане особое внимание уделяется вопросам ведения градостроительства, развитию транспортной инфраструктуры, улучшению качества городских коммуникаций и надлежащему состоянию дорожной системы. Это придает особую важность своевременности привлечения данной кредитной линии, а ее эффективное освоение, путем обновления парка дорожной специализированной техники позволит осуществлять мероприятия по благоустройству столицы нашей республики и центральных ее регионов.
Наряду с этим, впервые подписано соглашение между Узнацбанком и АО «Росэксимбанк», что стало важным этапом активизации сотрудничества с данным государственным специализированным институтом развития, основной задачей которого является содействие экспортным операциям предприятий Российской Федерации.
Плодотворное сотрудничество Узнацбанка с крупнейшими банками России, такими как ВЭБ.РФ и Росэксимбанк является эффективным продолжением взятого курса на расширение возможностей банковской системы нашей республики в освоении новых кредитных линий и предоставление качественных услуг.
Привлечение кредитных линий российских финансовых институтов в рублях является практической реализацией договоренностей банков-членов Межбанковского объединения Шанхайской организации сотрудничества по Совместным подходам к вопросу расширения использования национальных валют на пространстве ШОС.
Узнацбанком совместно в ВЭБ.РФ реализуются целый ряд инвестиционных проектов, в частности на сегодняшний день заключены 6 кредитных соглашений на общую сумму в экв. 275 млн. долл. и финансируются проекты в сфере гидроэнергетики, теплоэнергетики, транспорта и развития городской инфраструктуры.
Справочно: ВЭБ.РФ – национальный банк развития, реализующий государственную социально-экономическую политику. В партнёрстве с коммерческими банками занимается финансированием масштабных проектов, направленных на развитие инфраструктуры, промышленности, социальной сферы, укрепление технологического потенциала.
Росэксимбанк – специализированный государственный банк, основная цель которого обеспечение доступа к финансовым ресурсам для российских компаний-экспортеров и содействие росту российского несырьевого экспорта. В качестве агента Правительства РФ банк отвечает за проведение государственной политики в области гарантийной поддержки российского экспорта, оказание содействия экспортерам по продвижению их промышленной продукции, предоставление им доступа к долгосрочным кредитам и др.