Hindistonda 9 million odam yashaydigan shaharda suv tugadi. Nimalar bo‘lmoqda?
Hindistonning Chennai (sobiq Madras) shahrida 9 million odam istiqomat qiladi. Hozir bu yerda o‘tkir suv taqchilligi kuzatilmoqda. Megapolisdagi hayot deyarli to‘xtab qolgan: ko‘plab budjet tashkilotlari, kafelar, restoranlar va mehmonxonalar yopilmoqda.
Shahar hokimiyati suv ta’minotini 40 foizga kamaytirgan. Butun shahar bo‘ylab konditsionerlar o‘chirilgan, kasalxonalar esa bemorlarni qabul qilishga ulgurmayapti. Ko‘plab kompaniyalar xodimlarni uyga jo‘natib yubordi.
IT sohasida faoliyat olib boradigan mahalliy mutaxassislar assotsiatsiyasi rahbari Vinot Kaligayning BBC nashriga ma’lum qilishicha, kompyuter firmalari xodimlari imkon qadar uyda turib ishlamoqda. Ammo bu holat vaziyatni o‘nglash uchun yetarli emas.
«Axir uyda ham vaqti kelib suv tugaydi. O‘shanda biz nima qilamiz?» — deydi Kaligay.
Hindistonda anomal jazirama may oyining o‘rtalarida boshlangan edi. Qurg‘oqchilik natijasida bir necha o‘nlab odamlar qurbon bo‘ldi. 10 iyunda mamlakat poytaxti Nyu-Dehli shahrida issiq ko‘rsatkichi soyada 48 daraja bo‘ldi. Bu rekord demakdir. Hindistonning shimoli-g‘arbidagi Churu shahrida esa termometr 50 darajaga qadar ko‘tarildi.
Global iqlim o‘zgarishi tufayli yil o‘tgani sari yog‘ingarchilik tobora kamroq va qisqa muddatli bo‘lib bormoqda. Ichimlik suvi yetishmovchiligi esa shuningdek yana Moskva, Pekin, Istanbul, London va Tokioga ham xavf solmoqda. O‘tgan yili tarixda birinchi marta zamonamizning yirik shahrida suv tugab qoldi — Janubiy Afrika Respublikasining Keyptaun shahrida muammolar yuzaga kelgan edi.
Chennaida esa aholi suv to‘ldirilgan sisternalar kelishini kutib bir necha soat quyosh ostida qolib ketishmoqda. Shahar hokimiyati imkon qadar suv tashib keltirishga urinmoqda. Shaharning boy qatlami suvni xususiy tashuvchilardan sotib oladi. Ammo millionlab odamlar yashaydigan harobalarda buning imkoni yo‘q. Mahalliy aholi vakillarining aytishicha, butun boshli oila 30-40 litr suv bilan kun o‘tkazmoqda. Ma’lumot uchun, AQShda bitta oila o‘rtacha tahminan 1 tonnadan ko‘proq suv sarflaydi.
Shaharda vaziyat qaltislashib bormoqda. Hatto suv idishlari ko‘tarib borayotgan odamlarga va suv sisternalari olib ketayotgan yuk avtomobillariga hujum bo‘lgani haqida xabarlar paydo bo‘lgan. Shahar hokimiyati tomonidan yer osti suvlaridan foydalanishga bo‘lgan urinish ham ish bermadi. Boisi yog‘ingarchilik kam bo‘lgani bois yer osti suvlari ham deyarli qurib qolgan.
Mamlakat hukumati mavjud vaziyatni bartaraf etish uchun yetarli chora-tadbirlarni ko‘rmayapti. Hukumat shunchaki yomg‘irni kutishni maqsad qilgan. Ularning nazdida Chennaini faqat yomg‘ir qutqarib qolishi mumkin.

В индийском городе с населением 9 млн закончилась вода: Что там происходит?
В Ченнаи (до 1996 года — Мадрас) — шестом по величине городе Индии с населением более 9 млн человек — вот уже несколько недель катастрофически не хватает воды, передает Русская служба Би-би-си.
Жизнь в мегаполисе практически замерла: многие бюджетные учреждения, а также кафе, рестораны и гостиницы были вынуждены закрыться
Городские службы сократили нормальное водоснабжение на 40%. Кондиционеры по всему городу отключены, больницы не справляются с притоком пациентов, многие компании отправили персонал по домам.
Глава местной ассоциации работников IT-сферы Винот Калигай подтвердил Би-би-си, что сотрудники компьютерных фирм по возможности работают из дома, однако это не слишком помогает ситуации.
«Дома ведь вода тоже заканчивается — так что же нам делать?» — разводит руками он.
Аномальная жара, начавшаяся в Индии еще в середине мая, привела к масштабной засухе, жертвами которой уже стали несколько десятков человек. 10 июня в столице страны Нью-Дели был установлен новый температурный рекорд месяца — 48 градусов Цельсия в тени. За несколько дней до этого в городе Чуру на северо-западе Индии столбик термометра поднялся выше 50 градусов.
При этом из-за глобальных изменений климата сезоны дождей с каждым годом становятся все менее обильными и продолжительными.
Острый дефицит питьевой воды угрожает и другим мегаполисам по всему миру, включая Москву, Пекин, Стамбул, Лондон и Токио. В прошлом году первым современным крупным городом мира, где запасы пресной воды фактически иссякли, стал южноафриканский Кейптаун.
Жители Ченнаи ежедневно проводят по несколько часов под палящим солнцем в ожидании цистерн с питьевой водой, которую власти страны привозят из отдаленных регионов штата. Более зажиточные горожане покупают воду у частников, однако это слишком дорого для обитателей городских трущоб, где проживает почти миллион человек. Как рассказал Си-эн-эн один из местных жителей, там вынуждены обходиться 30-40 литрами в день на всю семью. Для сравнения, средняя американская семья потребляет в день примерно в 30-35 раз больше воды.
В городе растет напряженность. Поступают сообщения о нападениях на людей, несущих домой сосуды с водой, и о перехвате автомобилей, везущих цистерны. Городские власти пытаются искать альтернативные источники воды — например, откачивать ее из местных подземных шахт. Однако и те уже почти полностью пересохли, поскольку из-за засухи сильно упал уровень грунтовых вод.
Однако правительство страны не предпринимает особых усилий для предотвращения полномасштабной гуманитарной катастрофы, надеясь на скорый сезон дождей. Один из федеральных чиновников так и заявил в интервью Би-би-си: «В этой ситуации спасти Ченнаи может только дождь». А верховный министр штата заявил, что кризисную ситуацию непропорционально раздувают журналисты.
При этом эксперты указывают, что аналогичная ситуация может сложиться почти в любом крупном городе Индии. На сегодняшний день недостаток воды в той или иной степени в стране испытывают около 600 млн человек. Дома доступ к питьевой воде есть только у каждой четвертой семьи.