Кореяга борувчилар диққатига. Энди баъзи маҳсулотлар олиб кириш мумкин эмас
Корея Республикасининг карантин ҳамда ҳайвон ва ўсимликлар инспекцияси агентлиги мамлакатда Африка чўчқа гриппи ва парранда гриппи тарқалишининг олдини олишга йўналтирилган чора-тадбирлар доирасида 2019-йилнинг 1-июндан бошлаб бир қатор гўшт маҳсулотларини мамлакатга олиб киришни таъқиқлайди. Бу ҳақда ташқи ишлар вазирлиги матбут хизмати хабар бериб ўтди.
Унга кўра қуйидаги маҳсулотларни Жанубий Кореяга олиб кириш мумкин эмас:
- гўшт ва гўшт маҳсулотлари: мол, чўчқа ва товуқ гўштлари, ветчина, сосиска/косбаса, қуритилган гўшт, пиширилган гўшт, консервалар ва ҳоказо;
- ҳайвон маҳсулотлари: буғу шохлари, суяклар, патлар ва ҳоказо;
- сут маҳсулотлари: сут, пишлоқ, ёғ ва ҳоказо;
- тухум ва тухум маҳсулотлари: товуқ ва қуш тухумлари, тухум оқи, тухум кукуни ва ҳоказо;
- уй ҳайвонлари учун озуқа, егулик, озиқ-овқат қўшимчалари ва ҳоказо.
Юқорида қайд этилган гўшт маҳсулотларини Корея Республикасига қонунга хилоф тарзда олиб киришга ҳаракат қилиш 5 млн Корея вони (1$= 1155,57 вон) миқдоридаги жарима солинишига асос бўлади.

МИД предупредил выезжающих в Южную Корею, о запрете на ввоз мясомолочной продукции
Министерство иностранных дел Узбекистана предупредило граждан, выезжающих в Южную Корею, о запрете на ввоз мясомолочной продукции.
По данным МИД, Агентство карантина и инспекции животных и растений Республики Корея в рамках мер, направленных на предотвращение появления в стране Африканской чумы свиней и птичьего гриппа, с 1 июня 2019 года ввело запрет на ввоз в страну следующих мясных продуктов:
- мясо и мясные продукты: говядина, свинина, курица, ветчина, сосиски/колбасы, вяленое мясо, варенное мясо, консервы и т.п.;
- животная продукция: панты, кости, перья и т.п.;
- молочная продукция: молоко, сыр, масло и т.п.;
- яйца и яичные продукты: куриные и птичьи яйца, яичный белок, яичный порошок и т.п.;
- корм для домашних животных, закуски, пищевые добавки и т.п.
В случае попытки незаконного ввоза в Республику Корея вышеуказанных мясных продуктов налагается штраф в размере до 5 млн. корейских вон (1$= 1155,57 вон).