Шавкат Мирзиёев Хитой делегациясини қабул қилди
Бугун, 2 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Хитой Халқ Республикаси Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Сиёсий бюроси аъзоси, Ташқи ишлар бўйича комиссия девонхонаси раҳбари Ян Цзечи бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.  Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати хабар берди.
Давлатимиз раҳбари бугунги кунда Ўзбекистон ва Хитойни дўстлик ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатлари яқиндан боғлаб турганини қайд этди.
Мамлакатларимиз етакчиларининг мунтазам учрашувлари икки томонлама ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги даражага кўтариш, уни аниқ мазмун билан бойитиш имконини берди.
Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар туфайли ўзаро товар айирбошлаш ҳажми изчил ортиб бормоқда. Хитойнинг илғор компаниялари ва молиявий институтлари иштирокида Ўзбекистонда йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Маданий-гуманитар алмашинувлар кенгаймоқда.
Юқори мартабали меҳмон Президентимизга самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг Ўзбекистон Президенти номига йўлланган шахсий мактубини топширди. Ушбу мактубда кейинги йилларда икки томонлама ҳамкорликда юксак даражага эришилгани катта мамнуният билан қайд этилган ҳамда янги турдаги коронавирус тарқалишига қарши курашда кўрсатилаётган кўмак учун миннатдорлик билдирилган.
Учрашувда кўп қиррали Ўзбекистон-Хитой шериклигининг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Мамлакатимизда энергетика, нефть-газ, кимё, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги ва иқтисодиётнинг бошқа тармоқларида ҳамда инфратузилмани модернизация қилиш бўйича устувор лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш ва амалга оширишни давом эттириш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, ШҲТ ва бошқа тузилмалар доирасидаги конструктив мулоқотни мустаҳкамлаш, шунингдек, “Бир макон, бир йўл” ташаббусини илгари суриш доирасидаги ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди.

Шавкат Мирзиёев принял делегацию Китая
Сегодня, 2 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял находящуюся в нашей стране с рабочим визитом делегацию Китайской Народной Республики во главе с членом Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии Китая, руководителем Канцелярии Комиссии по иностранным делам Ян Цзечи. Об этом сообщила пресс-служба президента.
Как подчеркнул глава нашего государства, сегодня Узбекистан и Китай прочно связывают отношения дружбы и всестороннего стратегического партнерства.
Регулярные встречи лидеров наших стран позволили вывести двустороннее сотрудничество на качественно новый уровень, наполнить его конкретным содержанием.
Благодаря совместным усилиям отмечается динамичный рост объемов взаимного товарооборота. Реализуются крупные инвестиционные проекты в Узбекистане с участием ведущих компаний и финансовых институтов Китая. Расширяется культурно-гуманитарный обмен.
Высокий гость, выразив искреннюю признательность за теплый прием, передал личное послание Председателя КНР Си Цзиньпина, адресованное Президенту Узбекистана. В послании отмечалось глубокое удовлетворение достигнутым высоким уровнем двустороннего сотрудничества за последние годы, а также подчеркивалась благодарность за оказываемую поддержку в борьбе с распространением коронавируса нового типа.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы узбекско-китайского многопланового партнерства.
Особое внимание уделено необходимости продолжения совместной подготовки и реализации приоритетных проектов в сфере энергетики, нефтегазовой, химической, текстильной, аграрной и других отраслях экономики, по модернизации инфраструктуры в Узбекистане.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, углубления конструктивного диалога в рамках Организации Объединенных Наций, ШОС и других структур, а также сотрудничества в рамках продвижения инициативы «Один пояс, один путь».