Eron hududida bo‘lib turgan o‘zbekistonliklar hamda ularning yaqinlari diqqatiga!
2020-yil 1-martdan boshlab Tehron shahridagi O‘zbekiston Elchixonasi huzurida Ishchi guruh tuzilgan bo‘lib, u Eronda COVID-19 koronavirusining tarqalishi bilan bog‘liq epidemiologik vaziyat barqarorlashganiga qadar tunu kun faoliyat yuritadi. Bu haqda TIV matbuot xizmati xabar bermoqda.
Elchixona ma’lumotiga ko‘ra, hozirgi paytda 50 ga yaqin hamyurtlarimiz turli sabablarga ko‘ra Eronda bo‘lib turibti, ertalab 6 mart holatiga ko‘ra ular orasida koronavirus bilan kasallanganlar qayd etilmagan.
Elchixona Eron tomonining vakolatli organlari bilan doimiy aloqada bo‘lib turibdi, Ishchi guruh a’zolari uchrashuvlar, tushuntirish ishlari olib bormoqda, shuningdek, vatandoshlarga konsullik huquqiy va boshqa masalalarni hal qilishda yordam bermoqda.
«Elchixona rasmiy veb-sayti va telegram messenjerida tashkil etilgan maxsus guruh orqali O‘zbekiston fuqarolariga Eron hukumati o‘rnatgan me’yor va qoidalariga, ehtiyotkorlik sanitariya choralariga qat’iy rioya qilishlarini, vatanga qaytish yoki boshqa bir qarorga kelishdan oldin, hotirjamlik va ehtiyotkorlik bilan xulosa chiqarishni tavsiya etadi. Shuni yodda tutish joizki, Erondan Toshkentga qaytgach O‘zbekiston fuqarolari maxsus tayyorlangan joyda 14 kun davomida karantinda bo‘ladilar» — deyiladi xabarda.

Спецгруппа в Тегеране работает с гражданами Узбекистана до стабилизации эпидемии
С 1 марта 2020 года при Посольстве Узбекистана в городе Тегеране действует Рабочая группа, которая функционирует в круглосуточном режиме до стабилизации эпидемиологической ситуации, связанной с распространением коронавируса COVID-19 в Иране, сообщает МИД Узбекистана.
По информации Посольства, в настоящее время в Иране по различным причинам пребывают около 50 сограждан, среди которых, по состоянию на утро 6 марта, заболевшие коронавирусом не зафиксированы.
Посольство находится в постоянном контакте с компетентными органами иранской стороны, члены Рабочей группы проводят встречи, разъяснительную работу, а также оказывают содействие согражданам в решении вопросов консульско-правового и иного характера.
Посольство в своих разъяснениях соотечественникам на официальном веб-сайте и созданной группе в мессенджере «Telegram» рекомендует гражданам Узбекистана строго придерживаться установленных норм и правил Правительства Ирана, санитарных мер предосторожности, спокойно и тщательно взвешивать свои решения, в том числе относительно возвращения на родину. При этом необходимо принять во внимание, что по возвращению в Ташкент из Ирана граждане Узбекистана будут размещены на карантин в течение 14 дней.