O‘zbekiston tomoni Ukraina TIVga rasmiy nota yubordi
O‘zbekistonning Ukrainadagi elchixonasi Ukraina Tashqi ishlar vazirligiga rasmiy nota yubordi. Bu haqda O‘zbekistonning Ukrainadagi Elchixonasi rasmiy saytida ma’lum qilindi.
Qayd etilishicha, rasmiy nota ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan Ukraina Qurolli kuchlari tomonidan ushbu mamlakat hududida jang qilgan go‘yoki ikki o‘zbekistonlik qo‘lga olingani aks etgan video xususida jo‘natilgan.
«Shu munosabat bilan batafsil va ishonchli ma’lumot olish maqsadida O‘zbekiston Respublikasining Ukrainadagi elchixonasi Ukraina Tashqi ishlar vazirligiga rasmiy nota yubordi.
Shuningdek, ushbu video bo‘yicha tasdiqlanmagan ma’lumotlarni tarqatmaslikni va keyinroq e’lon qilinadigan barcha holatlarning yakuniy oydinliklarini kutishingizni so‘raymiz», – deyiladi rasmiy notada.

Узбекистан направил официальную ноту в МИД Украины
Посольство Республики Узбекистан в Украине направило официальную ноту в адрес Министерства иностранных дел Украины.
В сообщении посольства отмечается, что в социальных сетях распространяется видеоролик, на котором запечатлено задержание Вооруженными силами Украины, как утверждается, двоих узбекистанцев, воевавших на территории этой страны.
В целях получения по этому случаю подробной и достоверной информации Посольство Республики Узбекистан в Украине направило официальную ноту в адрес Министерства иностранных дел Украины.
«В этой связи призываем не распространять непроверенную информацию по данному видео и дождаться окончательного выяснения всех обстоятельств, о чем будет сообщено дополнительно», – говорится в сообщении.