Марказий банк раисига янги ўринбосар тайинланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти фармони билан Аюбхон Арибджанович Камалов Марказий банк раиси ўринбосари этиб тайинланди. Бу ҳақда Марказий банк матбуот хизмати хабар берди.
У Марказий банкнинг нақд пул муомаласини ташкил этиш, банк тизимида методология ишларини мувофиқлаштириш, кадрлар билан ишлаш, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш борасида тижорат банклари фаолиятини мониторинг қилиш, тадбиркорлик субъектларини молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича тижорат банклари фаолиятини мониторинг қилиш каби йўналишларини мувофиқлаштириб боради.
Аюбхон Камалов 1971 йил Наманган шаҳрида туғилган. 1993 йил Ленинград қишлоқ хўжалиги институтини, 2001 йил Наманган муҳандислик-педагогика институтини тамомлаган.
Банк тизимидаги фаолиятини 1994 йилда бошлаган. Кейинчалик Молия вазирлигида сектор мудири, бўлим бошлиғи, бошқарма бошлиғи ўринбосари бўлиб ишлаган. 2017-2019 йилларда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси ижрочи директори сифатида фаолият юритган. 2019-2020 йилларда Наманган вилояти ҳокимининг биринчи ўринбосари лавозимида меҳнат қилган.
Маълумотларга кўра, А.Камалов янги лавозимига тайинлангунга қадар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Макроиқтисодий таҳлил, таркибий ўзгаришлар, молия-банк тизими, давлат активларини бошқариш, рақобатни ривожлантириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари котибияти мудири бўлиб ишлаб келаётган эди.
Шу кунгача Марказий банк раиси ўринбосари лавозимида ишлаб келаётган Саидқаҳҳор Муҳаммадкарим ўғли Холхўжаев Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосарлигига тайинланди, дейилади хабарда.

Указом Президента Республики Узбекистан Аюбхон Арибджанович Камалов назначен заместителем Председателя Центрального банка, сообщает пресс-служба ведомства.
Он курирует деятельность Центрального банка в области организации наличного денежного обращения, координации методологических работ в банковской системе, работ с кадрами, мониторинга деятельности коммерческих банков в сфере социально-экономического развития регионов, мониторинга деятельности коммерческих банков по финансовой поддержки субъектов предпринимательства, а также административных дел.
Аюбхон Камалов родился в 1971 году в городе Намангане. В 1993 году окончил Ленинградский сельскохозяйственный институт, в 2001 году Наманганский инженерно-педагогический институт.
Карьеру в банковской системе начал в 1994 году. Позже работал в Минфине заведующим сектором, начальником управления, заместителем начальника управления. В 2017-2019 годах занимал должность исполнительного директора Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности при Кабинете Министров. В 2019-2020 годах работал первым заместителем хокима Наманганской области.
До своего назначения А.Камалов был руководителем Секретариата Кабинета Министров Республики Узбекистан по вопросам макроэкономического анализа, структурных преобразований, финансо- банковской системы, управления государственными активами, развития конкуренции, поддержки предпринимательства и сокращения бедности.